Záhadné výjevy na mincích

Lidská historie je spletitá, a řadu artefaktů, i starých jen několik set let, již mnohdy nejsme schopni identifikovat, k čemu sloužily.

Také způsoby zobrazování různých výjevů a předmětů se za staletí velmi změnily. Do zobrazení se vtiskly vedle reality i představy, symboly, i ustálené zvyklosti v dané epoše. Dnešní pohled nás může bez náležitých znalostí velmi zmást a ukázat úplně jiný obraz.

Tak je tomu i s výjevy na starodávných mincích.

Na některých starých mincích vidíme obrazy podivných „létajících předmětů“. Pro některé nadšence je to přesvědčivý důkaz, že Zemi navštěvovali mimozemšťané na svých strojích, které dávní umělci zachytili na svých výtvorech.

Francouzské žetony

Ve sbírce bývalého prezidenta americké numismatické asociace Kennetha Bressetta je pár starých mincí se záhadnými výjevy. Jde o obrazy jakýchsi objektů ve tvaru disku. Sám Bresset si je jistý, že se jedná o obrazy mimozemských kosmických lodí.

Tento francouzský měděný žeton byl vyražen mezi lety 1656-1680.

Ražba obsahuje obrázek objektu, který vypadá velmi podobně jako disk, s centrálním vřetenem, plovoucím nad krajinou, a dnešnímu člověku to připomíná to, co v moderní době označujeme jako UFO. Latinský nápis „OPPORTUNUS ADEST“ lze přeložit jako „Zde, v pravý čas“, nebo „Přichází ve šťastnou dobu.“

Tyto žetony byly použity jako peněžní ekvivalent nebo náhrada peněz. Původně se využívaly v účetnictví a počtech (jako korálky počítadla). Sloužily také jako pokerové žetony nebo v hazardních hrách. Nebyly to mince a nebyly raženy oficiálními mincovnami, ale jsou vysoce sběratelsky ceněny a někdy zaměňovány s mincemi, které byly vyrobeny a použity pro různé vzdělávací a náboženské účely v Evropě během 13. až 17. století. Žetony jsou (většinou) měděné nebo mosazné, obvykle o průměru 20 až 28 mm, a byly vyráběny po tisících různých vzorů po celé Evropě.

Tyto létající objekty na francouzských žetonech vzrušují numismatiky i nadšence po celá desetiletí. Podobné mince byly nalezeny i v Itálii a Španělsku. Kde se takový výjev vzal? Náhoda? A latinská fráze podél okraje mince jen zvyšuje její tajemství.

Někteří badatelé se domnívají, že mince mohou zobrazovat výklad kola z vize Ezechiela ze Starého zákona. Nadšenci se domnívají, že Ezechielovo kolo ve Starém zákoně je starodávná mimozemská kosmická loď.

Existuje ale další interpretace: otočíte-li obraz rubu mince o 180 stupňů, pak předmět na minci vypadá jako štít, za kterým se můžete skrýt před nebeským protivenstvím.

Na tokenech z tohoto období jsou další podobné obrázky. Je těžké je všechny vysvětlit verzí „štít před nepřízní osudu“ nebo „kolo Ezechiela“, protože tamní obraz je jasně orientovaný (je jasné, kde je Země a kde nebe) a objekty jsou jasně v oblasti nebe. (obr 1 a, b, c)

Žeton z francouzského Burgundska z roku 1648 ukazuje diskovitý objekt, vznášející se nad borovicí. Ale když je obraz otočen do správné orientace (na základě čtení latinského hesla – v překladu „Odolalo to několika, ale bylo překonáno mnoha“), ukazuje to, že štít je držen proti mnoha šípům, směřujícím z mraků. (obr. 2)

Na jednom z žetonů objekt vůbec nevypadá jako kolo – má docela zvláštní tvar. (obr. 3 a)

Pozoruhodným příkladem je nizozemský žeton z roku 1594, který ukazuje ruku Boží sahající z nebe, vkládající symbolický štít božské ochrany Nizozemců před španělskou armádou. (obr. 3 b)

Jde tedy opravdu o štít, nikoli o UFO. Kde se tyto štíty vzaly?

Představa štítů, které padají z nebe jako božské dary nebo ochrany, je velmi stará.

Podle legendy, v době Numa Pompilius (druhý král Říma, žil 753-673 př.n.l.) jakýsi bronzový štít spadl z nebe, a dokutálel se přímo ke králi. Numa si nechal vyrobit 11 identických replik štítu (k ochraně identity skutečného artefaktu) a ustanovil kněze, aby se o ně starali, a nosili je při zvláštních příležitostech v průvodech. Co to vůbec mohlo být, co by spadlo z nebe, není jasné. (obr. 4)

Tento slavný příběh byl součástí klasického vzdělání, a byl známý Evropanům až do raného novověku, tedy v dobách, kdy žetony vznikaly. Štíty tak dnešnímu člověku připomínají UFO.

Mince s mimozemšťanem

V říjnu 2016 několik britských bulvárních plátků zveřejnilo fotografii stříbrné mince nejisté velikosti s řeckým nápisem. Obraz na minci zobrazuje poprsí vychrtlé bytosti, připomínající takzvaného „šedého mimozemšťana“. Tzv. Šedí – „grays“ – jsou mimozemští humanoidi, spojovaní se současnou UFO mytologií. (obr. 5a)

Mince byla představena na webové stránce mysteriousearth.net, kde je objev mince připisován jakési „skupině lidí, kteří pracovali na renovaci domu v jižním Egyptě“.
Šlo samozřejmě o podvod. Nedostatek jakýchkoli dalších informací o minci (hmotnost, rozměry, datum, obraz zadní strany, atd.) jasně usvědčoval případ jako falešný.
Analýza snímku prokázala, že to není ani skutečný artefakt, ale silně retušovaný obraz skutečného římského medailonu ve slavné sbírce Cabinet de Médailles v Paříži. Podvod odhalil počítačový expert Ralf Bülow. (obr. 5b)

Původní mince je velmi vzácný původní medailon, zobrazující Dionýsa, boha vína. Druhá strana (líc) nese idealizovaný portrét Antinoa, gay milence římského císaře Hadriána (117-138 n.l.). Antinoos, asi 18 letý, se utopil v řece Nilu v roce 130 n.l. Hadrián byl zklamaný a nechal mladíka prohlásit za boha, a na jeho počest stavěl chrámy na celém římském východě – zejména v jeho rodišti, Claudiopolisu nebo Bithynionu v provincii Bithynia (nyní Bolu, Turecko). Zde byl také medailon nalezen.

Další šetření ukázalo, že původně nešlo ani o podvod. Obrázek pocházel z australského grafického webu DesignCrowd. V dubnu 2011 uspořádal DesignCrowd soutěž „Coin of the Realm“, ve které vyzval grafické designéry, aby vytvářeli obrazy celebrit na mincích.

Uživatel „Kryptomaniacle“ odeslal obrázek pouhých 20 minut před uzavřením soutěže a získal třetí místo. Nebyl to podvod; byl to hravý, kreativní vtip. Podvod vznikl až poté, když jej bulvár začal vydávat za pravý.

Suvenýrové mince

Je důležité nezaměňovat staré mince s „remake“ a upomínkovými předměty. Tradice ražby takových mincí probíhá v Americe od 18. století. V padesátých letech minulého století se stalo módou vyrábět ze stříbrných mincí takzvané „žetony lásky“ se jménem milovaného a dávat je dívkám. V dnešní době nejsou v oběhu žádné stříbrné mince, ale existují 5 centové mince z měkkého niklu.

Novodobé výtvory

Dnes si získávají popularitu mince s profily vesmírných mimozemšťanů, a to jak ve Spojených státech, tak i v Evropě nebo Rusku. Obvykle lze takové „mince“ razit samostatně na různých veletrzích a zábavních akcích. Zde je několik příkladů takových mincí: (obr. 6 a, b, c, d, e, f, g)

Tulácké nikláky

Další typ mincí se záhadnými obrazy mohou být tzv. „tulácké nikláky“. „Hobo nickels“ jsou americké mince hodnoty pěti centů, které byly různě broušeny a opracovány, často s velkou dovedností, do nových nebo překvapivých forem. Toto řemeslo se stalo populárním během Velké hospodářské krize (1929 – 1939) mezi „hobos“ (potulnými dělníky bez domova), a byly jich vyrobeny desetisíce, možná statisíce. I když doba vzniku se už blíží ke sto letům, stále a stále se nacházejí další. (obr.7)

Použité materiály ze stránek:

  • inforeactor.ru, ancient-code.com, netlore.ru, peterpierssite.wordpress.com, mirtayn.ru/, coinweek.com