Podivné útvary na snímcích z Marsu (25)

V blízkosti roveru Opportunity se objevil tajemný objekt
Vědci z NASA nemohou pochopit, kde se vzal tajemný kámen

V lednu 2014 překvapily výzkumníky NASA z Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, Kalifornie) záběry marťanského robota Opportunity.

„Oh, Bože!“ nemohl udržet emoce vedoucí vědeckého týmu Steve Squyres, „to tam nebylo!“

„Co se děje?“ zmateně odpověděl vedoucí odborné sekce Matt Golombek.

Byla to první reakce vědců na záběry z Mars Rover Opportunity, na kterých se náhle objevil nějaký kámen. Na záběrech z 3528 dne na Marsu kámen nebyl, a 3540 den tam kámen ležel. Kde se vzal.

Oba záběry stejného místa. Foto: NASA / JPL-Caltech

Stejné foto v barvě, Foto: NASA / JPL-Caltech

Výzkumníci provedli spektrometrickou analýzu záhadného kamene. Byl plný síry a hořčíku, manganu dvakrát více než v jiných – známých – marťanských horninách.

„Na něco takového jsme dosud nikdy nenarazili, co do vzhledu a složení, řekl Squires řekl tiskové konferenci věnované desátému výročí působení robotu Opportunity na Marsu.

„Kámen má velikost koblihy,“ řekl vědec. „A vypadá podobně. Jako kobliha s marmeládou.“

Kde se vzal?

Výzkumní pracovníci vyslovili několik hypotéz. Podle jedné z nich se kámen dostal na místo při otáčení roveru posunutím jeho kola. Tím se dostal do zorného pole jeho kamery.

Další hypotéza ne, že kámen je meteorit a prostě spadl z nebe.

Nicméně, tyto předpoklady NASA považuje za nepravděpodobné. Rover se v poslední době nepohyboval tak, aby k něčemu podobnému došlo, a pád meteoritu je krajně nepravděpodobný.

Záhadný kámen – jako kobliha s džemem, jak jej nazvali v NASA. Foto: NASA / JPL-Caltech

Nebo je objevení záhadného kamene žert, který připravili vědci k desátému výročí robota na Marsu?

Řešení záhady se objevilo ihned po tiskové konferenci. Robot se totiž opravdu pohyboval. První snímek byl z 26.12.2013, další z 8.1.2014. A kola robota mezi těmito dny dopravila kámen na toto místo. Našlo se také vysvětlení pro tak nezvyklou barvu kamene – ten byl zřejmě po mnoha tisíciletích a možná miliónech let obrácen rubem vzhůru.

Odkazy

(1) Originální snímky „kamenného hosta“ v oddíle Navigace kamery a den – http://marsrover.nasa.gov/gallery/all/opportunity.html
(2) http://www.nasa.gov/jpl/mer/rock-pinnacle-island-pia17761/#.UuQOXftNxH1