Záhadné kamenné koule
Ostrov Čampa se nachází v arktickém souostroví v jedné z nejodlehlejších částí Ruska.
Je pozoruhodný pro jednu neobvyklou zvláštnost – dokonale kulaté koule, jejichž původ je neznámý.
Tento ostrov je často navštěvován turisty, plující se po Severním ledovém oceánu.
Na ostrově jsou tisíce kamenných koulí – od nejmenších po gigantické. Některé z nich se již začaly postupně měnit – působením větru, mořské vody, dešťů a změnami teplot. Teď vypadají spíš jako velké balvany.
Zdálo by se, jakoby kameny vyrostly z půdy – když led začal tát, objevily se na povrchu kulaté koule. Vznik také není spojován s pozůstatkem nějaké vulkanické erupce. Některé z nich mají na sobě stopy kousnutí starodávných žraloků.
Velikost kamenů je úžasná: některé z nich dosahují průměru 3 – 4 metry, zatímco jiné jsou jako tenisové míčky. Některé jsou usazeny pevně v zemi, zatímco jiné leží úplně na povrchu. Když se na tento ostrov podíváte z výšky, zdá se, jako by nějací obři opustili své hřiště s míčky.
Vědci dnes zvažují několik hypotéz o výskytu těchto balvanů. Možná byly tyto kameny po staletí omývány vodou, a tak dosáhly svého ideálního tvaru. Tato verze však není příliš vhodná pro vysvětlení obrovských koulí – voda stále není tak působivým a stabilním vlivem, který by z nich vytvořil tak pravidelný tvar. Na druhou stranu, koule mohly být dotvořeny lidmi, nějakou neznámou místní kulturou, pro nějaké rituály, nebo na počest uctívání nějakého božstva.
Tyto koule nejsou jen na ostrově Čampa, ale nacházejí se na mnoha místech světa.
Koule jsou na liduprázdných místech i v hustě obydlených oblastech.
Tyto koule jsou ze tří typů materiálů – z vulkanického, ze žuly, a z písku. Ruské exempláře z ostrova Čampa jsou ty třetí.
Vědci zjistili, že k deformacím balvanů dochází vysokou rychlostí, protože jejich složení je zcela přirozené. Možná vznikly ve vodě ze směsi písku a mořských skořápek. Mušle obsahovaly speciální horniny, které, když byly vystaveny vzduchu, podlehly erozi a změnily svůj tvar na tyto kulaté koule.
Existuje i jiná teorie. Kameny byly v kulatých kalužích naplněných vodou. A tak se jejich tvar tvořil, když voda obrousila všechny pevné rohy, a ony získaly podobu lůžka, ve které ležely.
Existují tisíce verzí o původu těchto úžasných artefaktů, a každý rok přibývá stále více otázek. Vědci také předpokládají, že ne všechna místa s kamennými koulemi na planetě jsou dosud objevená.