Podivné útvary na snímcích z Marsu (23)

Robot „Curiosity“ zachytil vzlétající UFO z Marsu

UFO je jasně vidět na fotografiích pořízených jednou z mnoha kamer robota NASA „Curiosity“ (Mars Science Laboratory Curiosity), která se nazývá Přední Hazcam. Podobných kamer má robot osm. Jsou černobílé, vybaveny širokoúhlými objektivy, fotografují panorama planety a pomáhají s navigací po trase.

Obr. 1 Foto z webu NASA, UFO znázorněném šipkou. Foto: NASA/JPL-Caltech

UFO se objevilo přímo před „Curiosity“ dne 5.ledna 2014 (504 marťanský den) ve 23 hodin, 26 minut a 37 sekund a byl zachycen kamerou, umístěnou na přední straně robota.

Fotografie je možné si prohlédnout na oficiálních stránkách NASA. (1) Objekt se nachází na pravé straně a vypadá jako jasný kužel. Nadšenci, kteří UFO na snímku nedávno objevili, nepochybuji o tom, že mimozemšťané létají po marťanské obloze.

Obr. 2 – Zvětšenina objektu. Foto: NASA/JPL-Caltech

Obr. 3 – UFO připomíná raketu… Foto: NASA/JPL-Caltech

Objekt vykazuje velkou zvláštnost – pokud by to byl meteor, nebo dokonce kometa, měl by chvost směřující nahoru, jak se sluší na padající nebeská tělesa. Jenže tento má chvost dolů. Znamená to, že stoupá?

Další fotografie, pořízená stejnou kamerou, ale o něco později – po 6 minutách 29 sekund – už UFO neukazuje.

Obr. 4 – Snímek, pořízený po několika minutách, už ukazuje jen čistou oblohu. Foto: NASA/JPL-Caltech

Obr. 5 – Kamery robota „Curiosity“. UFO zachytila ta, která je umístěna v dolní části, vpředu a vlevo. Foto: NASA/JPL-Caltech

Není to letadlo ani pták…

Odborníci NASA případ dosud nekomentovali.

Podobný případ se ale už stal. V březnu 2004, ve snaze vyfotit Zemi z Marsu, robot „Spirit“, který jezdil v oblasti kráteru Gusev, zachytil objektivem dvou kamer – panoramatické a navigační – zvláštní anomálii na obloze.

Na snímku (2) se objevila světlá čára. Tento efekt nastane, když je kamera při fotografování pohybujícího se objektu nastavena na pomalou rychlost závěrky. Závěrka fotoaparátu byla otevřená, zachytí letící objekt po určitou vzdálenost. A to se projevuje ve formě čárky.

Obr. 6 – UFO na Marsu, vyfotografované robotem „Spirit“ v roce 2004. Foto: NASA / JPL-Caltech

Toto UFO překvapilo odborníky NASA natolik, že i komentáře k obrázku jsou velmi zajímavé: „Pták, letadlo nebo kosmická loď?“ A jeden z vedoucích týmu, řídícího robota „Spirit“, Mark Lemmon z University v Texasu, snímek označil za senzační.

„Možná se nikdy nedozvíme, co to bylo – zda první meteorit, vyfotografovaný na Marsu, nebo vesmírná loď, která přiletěla z jiných světů. Ale budeme pracovat na rozluštění této hádanky.“

Odpověď se nenašla. I když se spekulovalo, že objektiv zachytil nějaké pozemské, tedy, naše, lidské) zařízení na oběžné dráze. V úvahu by připadal jen Viking 2. Ale jeho dráha je ve výšce asi 300 kilometrů a je příliš malý, než aby byl vidět z povrchu Marsu.

Ale mohl to být meteorit. Spirit takový vyfotografoval při pádu 25.října 2005, kdy na Mars dopadaly hořící kusy komety P/2001R1 LONEOS.

Jenže to vše vypadalo jinak než na snímcích – tehdy i nyní…

Obr. 7 – Meteoritický déšť, vyfotografovaný robotem „Spirit“ na Marsu v roce 2005. Foto: NASA/JPL-Caltech

Odkazy

(1) http://mars.jpl.nasa.gov/
(2) http://marsrovers.jpl.nasa.gov/