Patomský kráter (1)
– jeden z nejzáhadnějších přírodních úkazů na světě
Pod Patomským kráterem ve hloubce 100 m vědci našli obrovský vejcovitý objekt
Patomský kráter, objevený v roce 1951 geologem Vladimírem Kolpakovem, dodnes patří mezi nejzáhadnější přírodní útvary na světě.
Jednak není jasné, jakým způsobem vznikl a vystoupil nad okolní povrch, a za druhé, nikdo se tím v průběhu padesáti let nezabýval. Teprve v roce 1971 byl kráter vyfotografován z vrtulníku. Z výšky vše vypadá jako měsíční kráter.
Pro vědce to je sice Patomský kráter, pro místní Jakuty je to „Hnízdo ohnivého orla“.
Proč ho tak nazývají, není známo…
Nachází se na hranici Irkutské a Jakutské oblasti, asi 200 km od obydlených míst (v centru zlatokopecké oblasti u města Bodajbo). Pro zajímavost – leží asi 700 km východně od místa tunguzské exploze.
Nad jasně zelenou tajgou se vypíná šedivá hora s rovným, jakoby odřezaným vrškem. Dominuje celé oblasti, je odevšad vidět. Nic podobného ve světě neexistuje.
Útvar vystupuje nad okolní terén, který se hodně svažuje. Rozměry kráteru jsou impozantní. Výška je 70 metrů (jako 20 poschoďový dům) a vnější průměr kolem 180 m, průměr na hřebeni je 86 metrů. Přibližná hmotnost celého zemního útvaru se odhaduje na milión tun. Na kráteru roste několik 200 letých listnatých stromů.
Existuje několik hypotéz o jeho vzniku. První říká, že je to výsledek vulkanických procesů, ale nikde nejsou pozůstatky lávy. Druhá verze počítá s dopadem velkého meteoritu, ale tvar je příliš podivný, který nemá nikde obdoby.
Vědci z Ruské AV systematicky zkoumají kráter od roku 2006. V uplynulých letech a posledních měsících zde pracovalo na 70 vědců ze 6 institutů Ruské Akademie věd. Výsledky zkoumání jsou šokující.
Bylo zjištěno, že v hlubině pod útvarem, zhruba v hloubce 100 – 150 m, se nachází silná magnetická anomálie. Co ji vytváří, nějaký velký feromagnetický objekt?
Z různých stran od kráteru byly rozmístěny sondy a bylo prováděno měření magnetického pole a to během mnoha dnů i nocí.
Nyní je už jasno – pod kráterem se nachází trojrozměrný objekt, ve tvaru elipsoidu. Jeho horní část je v hloubce asi 100 m pod vrcholem kráteru, ale jeho hloubka sahá 600 – 700 m hluboko! Není sice ze železa, ale z nějakého jiného kovu. Ale že tam je, je fakt!
Vědci nyní vytváří matematické modely, které by odhalily vznik kráteru.
Kde se takový objekt vzal ? Přiletěl z kosmu cizí hvězdolet a nebo se do hlubiny zabořil více jak půlkilometrový meteorit? Existuje však i „podzemní“ verze vzniku kráteru – výron plynů a magmatu z hlubiny.
Podle ruských zdrojů