Co se děje v Údolí smrti?
Expedice nalezla v Údolí smrti tajemné krátery
Slavné sibiřské Údolí smrti je v záhadologických kruzích skloňováno ve všech pádech řadu let. Až známý český badatel Ivan Mackerle (1942-2013) uspořádal v roce 2006 výpravu, která je dodnes považována za unikátní.
Na počátku léta 2008 bylo oznámeno v ruských celostátních hromadných sdělovacích prostředcích, že se po stopách tohoto českého badatele vydá několik expedic, čítající asi dvacet jakutských a ruských vědců. Ty měly jednou provždy potvrdit nebo vyvrátit příběhy o anomální zóně Eljuju Čerkečech (Údolí smrti). Ta se nachází asi 200 km severovýchodně od města Mirnyj v republice Sacha v Jakutsku.
Připomeňme, že na jaře 2006 se sem vydali čeští badatelé proto, aby našli tajemné „kotle“ – zvláštní kovové struktury, postupně zapadající do země. Za pomoci snímkování obrovské oblasti z motorového padáku byla dvě tato místa skutečně nalezena a pak přímo na zemi i prozkoumána. O expedici byla napsána spousta článků a vznikl také film „Plavba do Údolí smrti“. (více na webu Ivana Mackerle – https://mackerle-expedice.cz/category/jakutsko/)
Úspěch českých badatelů pohnul další místní nadšence k aktivitě.
Okolnosti však zapříčinily, že se na cestu od té doby vydaly pouhé dvě výzkumné skupiny.
Jedna miniexpedice, ve složení pilot Sergej Ananov (který přiletěl do Jakutska přes Mirnyj a udělal světový rekord v přeletu vzdálenosti pro malá letadla) a Jevgenij Trošin – iniciátor a organizátor expedice, ufolog a badatel, autor programu „Deník cestovatele“, se vydala na cestu ve dvoumístném Sergejově vrtulníku «Robinson-22″, a oba obletěli celý velký region, obklopující Údolí smrti.
V tajze, v prostoru 200 km severozápadně od řeky Olgujdach, výzkumníci našli kruhové ploché kamenité kopečky. Podle prvního průzkumu jsou značně podobné tajemnému Patomskému kráteru, ale na výšku mají pouze asi 15 metrů. Výška Patomského kráteru je, pro srovnání, asi 70 metrů. Je to zvláštní geologická struktura, neznámého původu. Nachází se asi 700 km východně od místa známé tunguzské exploze.
„Kameny, ze kterých jsou kopce, byly zřejmě vyvrženy z velké hloubky,“ řekl Jevgenij. „Podle názoru doktora fyzikálně matematických věd Olchovatova byl Tunguzský meteorit vyvržením plazmy z nitra země ze zlomu v zemské kůře. Místem výronu byl právě Patomský kráter.
Předpokládáme, že tyto kopečky vymrštěné suti, mohou být místy, odkud vylétaly menší plasmoidy. Jeden z nich byl pojmenován Čulymský bolid v roce 1979.
Podle této verze, pokud plasmoidy vylétaly odtud i dříve, z těchto pozorování ohnivých koulí mohly vzniknout jakutské mýty o ohnivém bohatýru Njurgun Bootur Střelhbitém, odlétajícím z hlubin země k dalšímu boji s Abaasy.“ (český překlad jakutských mýtů vyšel v knize: „Oloncho o Ňurgunu Booturovi: Mytologický epos jakutských šamanů“. CAD Press, Bratislava, 2012)
Expedice v takovém liduprázdném místě není jednoduchá. I českým badatelům trvalo několik let, než soustředili všechny údaje a sehnali potřebná povolení do v podstatě dříve zakázaného prostoru. Ani pro místní obyvatele to není bez problémů. Připomeňme, že zde byly v 60. a 70. létech 20. století odpáleny 3 jaderné bomby, pro průmyslové účely. Vydat se do této divočiny znamená riskovat život. Nehrozí zde jen vlci, ale hlavně medvědi a rosomáci. Jak poznali i čeští badatelé, jakýkoliv zdravotní problém může být bez rychlé zdravotnické pomoci fatální.
Sibiř si svá tajemství dobře chrání…
Čtete více:
Obr. 1-3 Ivan Mackerle. Jakutsko – MACKERLE – expedice – https://mackerle-expedice.cz/category/jakutsko/
Obr. 4-6 – Kopce v údolí smrti – https://www.yakutskhistory.net
Obr. 7 Kniha Oloncho – https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/oloncho-145703
Obr. 8-9 Sergej Ananov se svým vrtulníkem v Údolí smrti