Atlantida v Africe?
Tajemná kruhová struktura, která je viditelná z vesmíru, se nachází na okraji saharské pouště.
Je to pozůstatek legendární Atlantidy?
Kosmonauti a astronauti potvrzují, že z oběžné dráhy lze skutečně vidět obří prstence, které se nachází v africké Mauretánii, na okraji saharské pouště. Někdy se dokonce podle nich kosmonauti orientují.
Průměr kruhové struktury je 50 kilometrů. Nazývá se Guell al-Richat, neboli Oko Sahary. (1) Ale kdy a jak se toto „oko“ objevilo, není známo. I když jej družce NASA i dalších zemí mnohokrát fotografovaly, původ objektu nebyl dosud objasněn.
Obr. 1. Snímek z družice NASA: pohled na kruhové struktury v saharské poušti z vesmíru.
Obr. 2 Kruhová struktura na pozadí okolního terénu.
Vysvětlení struktury podali atlantologové – badatelé, kteří hledají bájnou Atlantidu.
Někteří z nich se domnívají, že Guell al-Richat je právě centrum této civilizace, neboť velmi podezřele odpovídá popisu Platóna. Psal o městě v podobě soustředných kruhů – tří naplněných vodou, a dva prstence s budovami.
Podívejte se, co z toho zbylo po téměř 10.000 letech, které uplynuly od zničení Atlantidy: Prstence stále vypadají jako uměle vytvořené. Mimochodem, střed ostrova má také vhodnou velikost – méně než jeden kilometr.
Platón psal o docela velkém kontinentu s nepříliš vysokými horami, obklopujícími město-ostrov. A ty zde jsou – Afrika a skály se nachází v určité vzdálenosti od kruhové struktury.
Obr. 3 Struktura Guell al-Richat z ptačí perspektivy.
Potopa nebo zemětřesení?
Atlantida, jak je známo, zanikla v důsledku jakési katastrofy. Proto ji atlantologové hledali a hledají vždy někde na pod vodní hladinou. To je logické. Ale najednou by legendární země měla být uprostřed souše?
Podle francouzského badatele Orlando Santos, je právě struktura Guell al-Richat centrální město Atlantidy. Místo bylo původně v moři, ale po zemětřesení ji zatopil Atlantický oceán. Pak se ovšem znovu vynořil v důsledku aktivních tektonických procesů probíhajících v severní Africe. Geologové tvrdí, že tyto procesy několikrát změnily tvář kontinentu a jeho přírodní prostředí.
Africkou Atlantidu mohlo smést i tsunami, k němuž došlo po pádu asteroidu, a zároveň způsobilo biblickou potopu. K oběma katastrofám, pokud lze věřit dostupným mýtickým popisům, došlo přibližně ve stejnou dobu.
Obr. 4 Struktura prstenců a okolí
Obr. 5 Prostorový model kruhové struktury
Stopy Atlanťanů
Myšlenka hledat Atlantidu v Africe není zas tak šílené, jak by se mohlo zdát na první pohled. Má to historické pozadí. Jednak je známo, že zde, v severní Africe, působila nějaká vysoce rozvinutá civilizace. Píší o ní seriózní autoři. Například Boris Bogajevskij (1882-1942) tvrdí, že stopy atlantské kultury lze nalézt u Tuaregů.
Totéž tvrdil německý badatel Ludwig Borchardt (1863-1938), který však klade Atlantidu do oblasti Tuniska.
Francouzský badatel Etienne Felix Berlioux (1828-1910) v roce 1883 v knize „Les Atlantes“ prohlašoval, že Atlantida sahala od Tuniska po Maroko a od Sahary ji oddělovalo mělké moře. A takových indicií už byly publikovány desítky i ve vědeckých časopisech.
Českým zastáncem existence Atlantidy v Guell al-Richat je vsetínský sochař Miroslav Machala (1950), který se k Oku Sahary vypravil se skupinou nadšenců v roce 1995. O své cestě vydal knihu „Atlantida na dosah“ (Praha, 1999). (2)
Mohl by Guell al-Richat sloužit jako skutečný důkaz pro tyto historické teorie?
Obr. 7 Guell al-Richat vlevo, vpravo centrální město Atlantidy, podle představ malíře, z popisu Platóna.
Jsou ale i jiné názory…
Geologové ovšem tvrdí, že „Oko Sahary“, je jen přírodní objekt, který byl vytvořen v dobách, kdy lidé na světě ještě nebyli. Konkrétně, asi před 500 milióny lety. I když, mechanismus vzniku stále není úplně jasný.
Podle dřívějších názorů mělo jít o následek pádu meteoritu, ale tato hypotéza byla opuštěna, protože nebylo možné najít stopu po dopadu.
Málo věrohodný hypotéza je i o sopečném původu kruhové struktury – neexistují zde vyvřeliny.
Někteří vědci se však domnívají, že zde vybuchla bahenní sopka, která teoreticky mohla vytvořit prstence. Ale udivují její gigantické rozměry…
V posledních letech se stala populární hypotéza eroze, která obnažila spodní sedimenty.
To ale otevřelo další otázku – proč jsou tyto spodní skály ve tvaru prstenců? A jsme zase tam, kde jsme byli…
Kdo ví, možná hypotéza o Atlantidě nakonec bude nejvhodnější…
Odkazy
(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Richat_Structure
(2) Machala, M.: Atlantida na dosah. Praha, 1999 – http://casopis-texty.cz/texty/Atlant/rozhovor.html