Sluneční soustavu vytvořila neutronová hvězda ?
Astrofyzici V.I. Pavlov z Univerzity v Lille (Francie) a K.B. Tito z Pasadeny (USA), navrhli hypotézu vysvětlující, proč ve Sluneční soustavě existují planety pozemského tylu a další izotopové anomálie.
Dříve se předpokládalo, že množství prvků, těžších než železo, svědčí o blízkém výbuchu supernovy, což dalo za vznik Slunci a planetám.
Jenže řada anomálií prvků ukazuje, že izotopové složení může být výsledkem exploze tělesa 25 krát hmotnějšího než Slunce a to ve vzdálenosti do 0,2 parseku (0,65 světelných let) od jádra Sluneční soustavy.
Podle Tita a Pavlova došlo před vznikem Sluneční soustavy ke střetu kompaktní neutronové hvězdy nebo obří planety (hnědý trpaslík) s hvězdou. Výsledkem bylo zničení hvězdy a ztráty hmotnosti neutronové hvězdy.
Sluneční soustava je, při porovnání s doposud zjištěnými exoplanetárními soustavami, skutečně výjimečná. Zda její izotopové zvláštnosti odpovídají této hypotéze, ukážou až další výzkumy.
Pozn.
Podle:
- Pavlov, V.I. – Tito, K.B.: A possible mechanism of origin of heavy elements in the solar systém. Internet: http://arxiv.org/pdf/1311.4207v2.pdf