Je na Marsu tráva?

 

 

 

Několik britských odborníků obvinilo specialisty NASA, že zfalšovali fotografie Marsu tak, aby barevně vypadaly monotónně. Zajisté tak prý učinili s cílem utajit známky života na rudé planetě.

Obr.1 Na jednom ze snímků je jakési „lůžko“ i jakási pravidelná „součástka“. Je možné, že to je kousek z pozemské sondy?

Na skutečných, reálných, neupravených počítačových snímcích Marsu jsou viditelné zelené skvrny. Může to být tráva, lišejníky, nebo plíseň na skalách.

Tato aféra propukla poté, co odborníci obrátili pozornost na to, že zářivě modré solární panely marsochodů byly na snímcích ukázány jako matně červené.

V důsledku toho Dr. Bell z NASA, který má na starosti kamery, se pokusil získané obrázky editovat pomocí digitálních technologií. Snažil se především splnit požadavek především geologů, aby upravil obrázky do červené barvy, což by výhodněji pomohlo určit druhy místních hornin. Jak experti NASA už sdělili, výběr správné barvy je složitá a subjektivní činnost.

Existuje však i další verze. První podobný skandál se objevil už v roce 1976. Tehdy Američané upravovali barvy na snímcích Marsu, které udělaly přístroje sondy Viking. Tam, kde prý měly být zelené plochy, se přebarvily na červeno. Nyní se tato podezření rozhořela s novou silou. Možná, že Američané mají skutečně co skrývat?

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1022