Na Marsu rostou stromy? 

Obr.1 Není známo, zda marťanská „vlákna“ jsou známkou života nebo jde o přírodní výtvor.

Automatická sonda Mars Reconnaissance Orbiter, vybavená kamerou s vysokým rozlišením HiRISE, (1) (2) předala na Zemi fotografie některých tajemných objektů. Jsou velmi rozsáhlé a připomínají vlákna. V NASA tyto struktury nazývají "Vlasy - Hair".

Obr.2 Vědci se domnívají, že tyto struktury jsou tvořeny prachem

V oficiální tiskové zprávě vědci vysvětlili, jak takový zázrak mohl vzniknout. Vše začne na jaře při rostoucí teplotě, když se začíná vypařovat oxid uhličitý.

Podle mínění expertů takový „pavouk“ vzniká od oxidu uhličitého. Nadšenci se domnívají, že je to pozůstatek kořenů stromů.

Ale ne každý věří vysvětlením vědců. Zcela odlišný názor má dobře známý sběratel a výzkumník marťanských anomálií, Joseph Skipper. Právě on upozornil na "vlasy" a "pavouky" před pár lety na snímcích, přenášených před lety předchozími sondami, ještě s méně kvalitním rozlišením.

Obr.3 Nejsou to gigantické lišejníky?

A tak Skipper věří, že tyto struktury jsou dílem marťanského života - vegetace. Stromů nebo nějakých obřích lišejníků.

Obr.4 Nadšenec Skipper věří, že jde o marťanský les

Badatel říká, že u některých snímků je zakrnělá vegetace – nebo nemocná. A na jiných je vegetace silná, hustá. Podle Skippera je zde podobnost marťanských lesů s pozemskými – i u nás jsou husté lesy s velkými stromy i malé porosty – tak, jak se vyvíjejí v čase.

Je pravděpodobné, že experti NASA mají pravdu se svou hypotézu o oxidu uhličitém. Tímto způsobem lze vysvětlit podivné chování "Vlasů" i "pavouků". Ale v názorech Skippera je určitá logika. Zdá se, že vyřešení tohoto sporu nastane až na místě.

Obr.5 A zde jsou přímo živé stromy...

Odkazy

(1) Mars Reconnaissance Orbiter. NASA's Mars Exploration Program- Internet: https://mars.nasa.gov/mro/
(2) Mars Reconnaissance Orbiter. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Reconnaissance_Orbiter


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1021