Ani meteorit, ani kometa, tím méně Nikola Tesla neměl nic společného s obrovskou katastrofou, k níž došlo 30.června 1908 na Sibiři.

A jak to vypadalo v blízkosti epicentra? Očití svědci hovoří o tunguzské události odlišně

 

To ráno bratři Čučanča a Čekaren spali ve svém stanu.

Náhle se ozval svist a hluk jakoby padajících stromů. Okamžitě následoval hrom a silný vítr porazil stan. Zpod padlých větví jeden z bratrů viděl nad horou blesk a hned uslyšel silný úder hromu.

Když se bratři dostali ven, udeřil potřetí blesk v jiném místě oblohy. Znovu hrom a vítr, který je srazil k zemi. Všude kolem hořely a padaly stromy. Náhle se objevil čtvrtý blesk nad jejich hlavami. Byl i pátý, ale někde po straně.

Ulkigo měl jiný zážitek

Probudil se ve stanu proto, že náhle začali výt psi a plakaly děti.

Za chvíli se začala třást země, stan se houpal, bylo slyšet zvuk střelby. Když Ulkigo vyskočil ze stanu, viděl, jak se na bezmračné obloze zablesklo a zazněl hrom. Stromy padly, hořel les i tráva. Bylo tam hodně kouře a horko.

Ostatní pamětníci říkali, že voda ze země tryskala jako z fontány (a trvalo to několik dní), voda v jezeře se točila dokola, byl cítit pach síry, v místě exploze vzniklo rašeliniště a v některých místech byly vyvrženy kusy země a ležely vedle.

Obr. 8: Členové Kulikovy expedice kopali v zemi, aby nalezli meteorit. Ale nikdy ho nenašli. A nenašli ho dodnes.

Pokračování

 

***

 

Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 378