28. března 1950 přistála na Zemi loď mimozemšťanů - uewa oawolea (OEM), jak se nazývala v jejich jazyce. 

 

 

Přistála asi 8 kilometrů od města La Javie. Šest bytostí z výpravy zůstalo na Zemi, aby splynuli s lidmi a mohli nás studovat.

Cizinci přišli z planety Ummo, pohybující se na oběžné dráze kolem hvězdy Wolf 424, a jejich poslání mělo zůstat v tajnosti, dokud se nerozhodli představit světu prostřednictvím dopisů, zaslaných skupině španělských fanoušků létajících talířů.

Fernando Sesma v od roku 1954 založil v Madridu Spolek přátel vesmíru. Skupina pořádala shromáždění v suterénu kavárny Lion, v místě známém jako La Ballena Alegre, kde je nyní sklad irské hospody.

V roce 1966, po telefonátu od předpokládaných mimozemšťanů Sesma začal dostávat dopisy a předčítal je skupině na pravidelných týdenních schůzkách.

Tak se zrodilo tři desítky let trvající největší tajemství španělské historie UFO.

Mimozemšťané varovali před jaderným nebezpečím, předkládali různé teze, které ufologické společenství hltalo a šířilo dále v letácích.

Návštěvníci byli prý severského vzhledu, trpěli atrofií orgánů řeči a byli schopni vidět díky kůži na rukou a zápěstí. Ve zprávách hovořili o své špičkové vědě, společenské organizaci a filozofii.

Potvrzením o jejich přítomnosti na naší planetě byl výskyt létajících talířů. 1. června 1967 se uskutečnil přelet jejich lodi nad San José v Madridu se symbolem Ummo na talíři, podobající se poněkud ruskému písmenu Ž. Pozorování bylo perfektní a tak se podařilo talíř i vyfotografovat. Tato fotografie obletěla celý svět. (obr.1)

Podle Antonio Ribera, jednoho z neznámějších španělských odborníků na létající talíře, bylo písmeno důkazem inteligence z jiného světa. Na konci roku 1979 ufolog Fernando Jiménez del Oso v časopise Garbo napsal: "S trochou štěstí, doufám, se brzy podaří navázat kontakt s bytostmi z Ummo, planety, která obíhá kolem hvězdy Iumma, nacházející se 14,6 světelných let od Země, u nás známé jako hvězda Wolf 424…"

Aby se nedráždili katolíci v religiózním Španělsku, průzkumníci Ummo věřili v Boha a misi požehnal kněz v Seville. Enrique López Guerrero v knize „Mirando a la lejanía del Universo“ (Pohled do vzdáleného vesmíru - 1978), tvrdil, že Bůh je vtělený jen jednou, ale jeho oběť Ježíš na Golgotě slouží k uvolnění hříchů všech inteligentních bytosti ve vesmíru, tedy včetně Ummitů.

Přesto, že mimozemšťané Ummo byli ve Španělsku velmi populární, mezinárodní hnutí badatelů UFO je nikdy nebralo vážně.

Někteří badatelé uvádí, že korespondence od návštěvníků obsahuje asi 6000 stran, ale není jich více než 1000. Kdo by hledal nějaký mimořádný intelektuální obsah zpráv, bude zklamán.

Celý příběh byl samozřejmě podvod

"Dokumenty nikdy nenabízely něco nového. Například kosmologické teorie byly odvozeny z prací Arthura Eddingtona, a zbývající materiál byl snadno dostupný v tehdejších naučně populárních časopisech," řekl Luis R. Gonzalez, vědec. Pro něj bylo "skutečnou záhadou, proč tolik lidí věřilo takovým nesmyslům tak dlouho."

Ummité a jejich zprávy byli výtvorem psychologa José Luis Jordan Peña, jednoho z účastníků ufologického spolku Sesma. Nejvychytralejší účastník španělské ufologie byl uváděn i jako autor shromáždění až do 70. let. V roce 1993 se doznal k podvodu v skeptickém časopise La Alternativa Racional.

Jordan, bývalý viceprezident španělské parapsychologické společnosti, chtěl zmást nejen ostatní členy, ale i některé z nejznámějších španělských ufologů. Proč to dělal? Nikdo přesně neví. Je možné, že to byl vtip, který se mu vymkl z rukou, nebo to byla jeho pomsta za nějakou křivdu. Je také možné, že byl donucen k přiznání vyděračem jménem Serrucho, který objevil video s nějakými jeho sexuálními praktikami a hrozil jeho zveřejněním. Celou historii popsal v poutavé knize španělský skeptik Reinaldo Manso v Knize “Ummo. Historie jedné posedlosti”. (1)

I když od počátku někteří lidé tvrdili, že jde o naprosté nesmysly a podvodné bláboly, přesto někteří ufologové, např. Juan Jose Benitez, odmítají přiznat, že se stali obětí podvodu.

Vychytralí obchodníci však vycítili svou příležitost, jak se obohatit na hlouposti jiných.

Vznikla tak řada článků a knih i rozhlasových a televizních pořadů. Ufolog Antonio Ribera napsal knihu Un caso perfecto (Ideální případ, 1976), Rafael Farriols zase knihu El misterio de Ummo (Tajemství Ummo, 1979) a Ummo: la increíble verdad (Ummo: neuvěřitelné pravdy, 1985).

Symbol Ummo

To, co přežilo v ufologické kultuře a obecném povědomí, byl symbol namalovaný na spodku modelu létajícího talíře, který byl pověšen na niti a vyfotografován.

Symbol, podobající se ruskému písmenu Ž (Ж) byl poznávacím znamením na všech dopisech od Ummitů a od té doby je i jinde ve světě pokládán za symbol mimozemšťanů.

Symbol převzali vůdci španělské sekty Edelweiss a tetovali je na paže dětem, s nimiž měli sex.

Symbol se dostal do i do sci-fi literatury. V knize sovětských autorů Arkadije a Borise Strugackých „Brouk v mraveništi“ (1983) byl symbol jedním ze značek, kterými mimozemská civilizace Poutníků označila uměle vytvořené lidské děti.

Tak byl zaznamenán i na tělese, které přistálo v parku ve Voroněži v říjnu 1989.

Symbol najdeme i na stromě v šestnácté epizodě třetí řady seriálu Lost (Ztraceni). (3)

Odkazy

(1) Manso, Reinaldo: Ummo. Historia de una obsesión. Megustaescribir. Pallejàm, 2015
(2) Strugackij, A. - Strugackij, B.: Brouk v mraveništi. Lidové nakladatelství, Praha 1982, přeložil Jaroslav Piskáček, znovu Triton, Praha 2005.
(3) Lost. USA, 2004. CSFD. Internet: http://www.csfd.cz/film/187968-ztraceni/prehled/ 


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 292