Archeologové z University v Novém Mexiku (UNM) prováděli vykopávky na ranči poblíž Roswellu v září 2002. Hledali pozůstatky létajícího talíře, který, podle ufologické literatury, zde havaroval v červenci 1947. Hledali něco, co bylo ponecháno v poušti poté, co armáda odvezla údajně zbytky talíře i mrtvoly jeho posádky.

„Chceme vykopávkami najít fyzický důkaz existence mimozemské kosmické lodi,“ řekl archeolog William Doleman, ředitel týmu UNM. Projekt byl financovaný SyFy.com - sci-fi kanálem. Zjistili, že nic nedokládá to, o čem byly napsány desítky knih a natáčeny stovky hodin filmů. (1)

Roswellský incident nastal dva týdny poté, co Kenneth Arnold viděl dne 24. června 1947 v blízkosti Mount Rainier devět objektů ve tvaru bumerangu, které „letěly jako talířky, hozené na vodu.“  Noviny z toho převzaly jen ty létající talíře. (2)

Horečka létajících talířů začala. 6. a 7. července 1947 bylo denně zaznamenáno 150 pozorování létajících talířů. A 8.7.1947 uvedly noviny Roswell Daily Record (3) na titulní straně, že armáda zachytila jeden z těchto objektů. (4) (obr. 1)

Tiskovou zprávu vydal poručík Walter Haut. Příští den zprávu armáda dementovala. Šlo o zbytky balónové sondy a na tiskové konferenci ukázali několik kusů balzového dřeva a fólie, nalezené na ranči Marc Brazela, „jednoho z nejuznávanějších a spolehlivých“ místních obyvatel. (obr. 2) A Roswellský incident byl nadlouho zapomenut.

Až do ledna 1950 téměř nikdo nevěřil, že talíře pocházejí z jiných světů. Tento názor se objevil až v knize „Létající talíře jsou skutečné“ (The flying saucers are real) od Donalda Keyhoe. Ten také v roce 1953 začal razit termín UFO - neidentifikovaný létající objekt. (5)

O pár let později prodavač hamburgerů, George Adamski, začal tvrdit, že se s návštěvníky z vesmíru setkal v kalifornské poušti. (6) V polovině 60. let došlo k prvnímu únosu lidí - Betty a Barney Hillových - mimozemšťany. (7) Armáda vyšetřovala objevení UFO a v roce 1968 vydala tzv. Condonovu zprávu. Fyzik Edward U. Condon sdělil, že dvacet let výzkumu tohoto jevu nijak „nepřispěl k vědeckým poznatkům“, a nestojí za to věnovat mu více pozornosti. (8)

Roswellský případ v ufologii neexistoval celých 33 let. Až v roce 1980 byl vzkříšen v knize „Roswellský incident“ (Roswell Incident), autory Charles Berlitz a William Moore. Oba autoři o rok dříve vydali knihu „Filadelfský experiment“ (The Philadelphia Experiment), kde tvrdili, že se v USA podařilo vytvořit neviditelný torpédoborec. Ch. Berlitz (9) také napsal v roce 1974 knihu, která popularizovala mýtus o mizení lodí a letadel v Bermudském trojúhelníku, a které se prodalo více než 20 milionů výtisků v 30 jazycích. S těmito zkušenostmi ve vytváření tajemných senzací autoři „Roswellského incidentu“ přepsali historii a poprvé vytvořili mýtus o nálezu mimozemských mrtvol v poušti.

Berlitz a Moore uvedli zapomenutou událost do velkého byznysu. Ostatní ufologové okamžitě převzali příběh, který se stal lukrativní módou.

Roswellské UFO muzeum (10) tak žije z popularity vyfabulovaného příběhu. Původní verze události už dávno nikdo nebere vážně, a několik místních obyvatel lokalizuje incident na své pozemky, aby také přilákali turisty.

A pak se stalo něco neočekávaného: oficiální tajemství případu Roswell bylo odhaleno.

Vojenské letectvo oznámilo v roce 1994, že v červenci 1947 havaroval v poušti Nového Mexika balon tajného projektu s názvem Mogul, jehož cílem bylo zjistit zvukové vlny způsobené očekávaným prvním sovětským jaderným testem. (11)

V roce 1997 bylo oznámeno, že případné nálezy postav ve skafandrech mohou být spojeny s pokusy letectva s volným pádem figurín. Takových pokusů se v létech 1953 – 1959 uskutečnily v Novém Mexiku stovky.

John Humphreys, odborník na speciální efekty, jako jsou seriály a filmy jako „Max Headroom” a “Charlie a továrna na čokoládu“, vytvořil v Londýně v noci 1995 mimozemšťana a uspořádal jeho pitvu. Film, ve kterém sám účinkoval jako lékař, natočil černobíle a měl ukazovat pitvu mimozemšťana z Roswellu v roce 1947. (12) Akce vydělala protagonistům miliony dolarů, zatímco prosťáčci brání pravost filmu a dodnes přísahají na to, že posádka talíře v Roswellu přežila havárii... (obr. 3)

Odkazy

(1) Dave Thomas: Bait and Switch on 'Roswell: The Smoking Gun’. Skeptical Inquirer, March/April 2003. New Mexicans for Science and Reason. Internet: Internet: http://www.nmsr.org/sf-gun.htm  
(2) -r-: Co viděl Kenneth Arnold při svém legendárním letu? ZaZ, 24.6.2017. Internet: http://zahadyazajimavosti.cz/ufo/973-co-videl-kenneth-arnold-pri-svem-legendarnim-letu  
(3) Roswell Daily Record. Internet: https://www.rdrnews.com/  
(4) -r-: Co se událo v roce 1947 v USA? ZaZ, 2.7.2017. Internet: http://zahadyazajimavosti.cz/ufo/1035-co-se-udalo-v-roce-1947-v-usa  
(5) Donald Keyhoe. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Keyhoe  
(6) Kontakty a kontaktéři. KPUFO.CZ. Internet: http://www.kpufo.cz/oblasti/ufo/kont.k/index.htm 
(7) UFO – únosy lidí. KPUFO.CZ. Internet: http://www.kpufo.cz/oblasti/ufo/unosy/index.htm 
(8) Edward Condon. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Condon  
(9) Charles Berlitz. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Berlitz  
(10) Roswell UFO Museum. Internet: http://www.roswellufomuseum.com  
(11) McAndrew, J.: Project Mogul. Roswell Files. Internet: http://www.roswellfiles.com/Articles/ProjectMogul.htm  
(12) –r-: Jak to bylo s pitvou mimozemšťana. ZaZ, 26.3.2015. Internet: http://zahadyazajimavosti.cz/ufo/613-jak-to-bylo-s-pitvou-mimozemstana 


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1062