Konstantin Eduardovič Ciolkovskij (1857 — 19.9.1935)

 

 

Narodil se ve vesnici Iževská v Rjazaňské gubernii, v rodině újezdního lesníka. V 9 letech, po komplikacích se spálovým onemocněním, ohluchl. To způsobilo, že chlapec musel ukončit školní docházku ve 2 ročníku gymnázia a celé jeho další vzdělání záviselo na samostudiu.

Obr. 1 Ciolkovskij s modelem vzducholodi

Ve 23 letech Ciolkovskij dostal právo přednášet, oženil se a začal vědecky pracovat. Ve věku 30 let předložil projekt řízeného kovového aerostatu. Od roku 1892 až do konce života žil v Kaluze. Zde také vznikla jeho kniha „Aeroplán, ili pticepodobnaja (aviacionnaja) letatelnaja mašina“ (Aeroplán, čili ptáku podobný létající stroj), ale vydaná byla až o 7 let později, v roce 1903, protože jeho myšlenky nenašly odezvu v zaostalých poměrech předrevolučního Ruska.

Měl málo přátel, mnozí lidé ho měli za blázna.

Obr. 2 Ciolkovského model "aeroplánu" 

Obr. 2 Model meziplanetární rakety 

V roce 1919 byl Ciolkovskij krátce zatčen čekisty, a dva týdny prožil v Ljubljance. Na zásah samotného Lenina byl však propuštěn a byla mu přiznána doživotní penze. Jeho práce byla oceněna při jeho 75 narozeninách řádem Rudé zástavy.


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 119