vortexZvykli jsme si číst o záhadných místech na tváři naší planety. K nim patří plným právem tzv. gravitační anomálie.

Populární časopisy nám představují tato místa, velmi vzdálená od našich středoevropských krajů. 


Víme o takových místech v USA – např. Mystery Spot v Kalifornii u Santa Cruz, nebo v Oregonu (tzv. Oregonský vortex (1), Japonsku a v Kanadě. Takové místo se však nachází i 30 km od Říma na místě nazvaném Hlava světa. (2)

V pořadu Cestománie 7.7.2003 byla ukázána taková anomálie na Filipínách. Po silnici obklopené lesem jely auta i malé autobusy do kopce, dokonce i cyklisté. Po zemi se kutálely prázdné láhve. Naopak z kopce cyklisté bez šlapání zastavovali. (3)

Asi před rokem byla v pořadu Objektiv reportáž o podobném místě v Řecku. U městečka Livitra se ocelová koule puštěná z kopce zastaví a kutálí

O jednom takovém místě v ČR informuje pořad O. Vašíčka "Planeta záhad". (4) V něm jistý pan Žůrek popisuje událost ze své cesty z Vyškova do Prievidzi. Když sjížděl z jednoho táhlého kopce, vyřadil rychlost a hodlal využít setrvačného pohybu svého vozu, který jel kolem 90 - 100 km/h. Jaké bylo jeho překvapení, když vůz začal zpomalovat a nepomohlo ani opětovné zařazení a přidání plynu. Auto se zastavilo a k ještě většímu překvapení řidiče začalo couvat do kopce, to vše bez spuštěného motoru. Vše trvalo jen chvíli. Po několika minutách pan Žůrek opět zkusil nastartovat a vůz se opět normálně rozjel.

Uvádí se, že za samovolnou jízdou automobilů do kopce je zvláštní skladba podloží, zejména zvýšený obsah železa. Jak však vysvětlit kutálení plastikových lahví, jak je to zachyceno na filmu z podobného místa v Itálii nebo skleněných na Filipínách?

Také v KPUFO je uložena zpráva o podobném místě. K němu se však vztahovala událost kontaktu s neznámými bytostmi (5). Svědek tehdy uvedl, že na kopci, kde došlo ke kontaktu, nemůže občas normálně vyjet svým traktorem, ačkoli ten jindy pracuje normálně a jinde vyjede i větší kopce.

Další podobné místo je prý v okr. Litoměřice. (6) Na určitém místě odbržděná auta sama jezdit do kopce. Místo se nachází na silnici z Litoměřic do Ústí nad Labem (okolo Hlinné a Tlučně), před zatáčkou směřující k odbočce na Lbín.

Také mezi Českým Dubem a Hodkovicemi nad Mohelkou, zhruba v polovině cesty na silnici č. 278, mezi odbočkou na Bohdánkov a Horním Vlčetínem v okrese Liberec je podobné místo dokonce označeno nápisem na silnici “los magnetos”. (7)

Za těmito událostmi však stojí mnohé otazníky. Projevuje se anomálie stále nebo jen občas ? Proč jindy působení vymizí? Nebo je za vším něco jiného ?

-mt-

Odkazy

1. Milan Rýzl však uvádí, že Oregonský vortex je pouhým optickým klamem. Viz Rýzl M.: Věda o Bohu. Gemma, Praha, 1994, s. 33

2. Videoarchiv KPUFO.CZ

3. Cestománie. Filipíny. ČT 1, 7.7.2003

4. Vašíček, O.: Tajemná planeta. ČT 1, 1996

5. -sl- : Blízké setkání u Kdyně ? ZAZ 1/95

6. Klub psychotroniky a UFO Litoměřice. http://www.kpufo.cz/wlt/wlt.htm

7. Klub psychotroniky a UFO Liberec. http://www.kpufo.cz/wli/wli.htm

Znáte-li další podobná místa v ČR, nebo jste slyšeli o nich vyprávět, dejte nám vědět.

Z časopisu ZAZ č. 1/1997

Čtěte více:

VORTEX - Za tajemstvím možných gravitačních anomálií - http://www.kpufo.cz/oblasti/ano/vortex/index.htm

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 027