Před několika lety se zdálo, že MUFON - největší skupina UFO v USA a pravděpodobně i na světě – míří vysoko.

 

Jeho motto je "Vědecký výzkum UFO ve prospěch lidstva". (1) Má televizní pořad Hangar 1 na kanálu "History", který přitahuje pozornost a nové členy, přestože je odsuzován za senzacechtivost prakticky každým vážným badatelem ufologie.

V poslední době se však MUFON dostává na scestí a vypadá to, že se vymyká kontrole.

Letošní problémy začaly velkou diskusí o Johnu Ventre, řediteli MUFON v Pennsylvanii. (2)

Obr. 1 John Ventre

Ventre už měl dříve podivnou pověst. Například naznačoval, že letadlo 370 Malaysian Airlines zmizelo, protože ho unesli mimozemšťané. V květnu 2017 zveřejnil Ventre rasistické komentáře na sociálních sítích.

Vyjádřil své přesvědčení, že veškerý rozvoj civilizace vytvořili Evropani a Američané. Černoši neměli ani kalendář, kolo nebo číslovací systém, dokud nepřišli Britové. Poté požádal čtenáře, aby zkoumali rasovou inferioritu černochů z hlediska IQ a násilných tendencí. (obr.2)

Když byl za to napaden, nezaváhal. Vyvolal bizarní hádku o tom, že UFO jsou ve skutečnosti "démonské", a tvrdil, že vystoupení lidí proti jeho rasistickým komentářům bylo ve skutečnosti spiknutím ateistů a starých astronautů, kteří byli oklamáni k uctívání démonů. (3)

Nejprve ředitel MUFON Jan Harzan (obr. 3) odmítl veškerou zodpovědnost za příspěvky J. Ventre na sociálních sítích, navzdory všeobecnému zděšení z nich. Nakonec Harzan napsal:

  • „Po diskuzi s vedením MUFON bylo konstatováno, že je v zájmu MUFON i pana Ventre, aby byl odvolán z funkce ředitele MUFON státu Pennsylvánie, s okamžitou účinností. MUFON neschvaluje rasovou diskriminaci v žádné podobě a vždy poskytuje rovnou příležitost všem bez ohledu na rasu, náboženství, pohlaví, věk nebo národnostní původ a bude v tom nadále hrdě pokračovat.“

Ale Ventre stále zřejmě zůstává členem MUFON's Inner Circle, další absurdity v MUFON, jakéhosi „vnitřního okruhu“, která dosud unikala pozornosti.

Dostat se do tohoto „vnitřního okruhu“ znamená poskytnout dar ve výši 5000 USD nebo více. Ať už jste pozorovali UFO, nebo jste se jen o UFO zajímali, můžete se připojit. S vaším darem nastupují výhody, které tento titul nabízí.

Členové skupiny „Vnitřního okruhu“ poskytují poradenství MUFON a jsou součástí každoročních konferenčních hovorů, zúčastní se soukromých akcí během sympozií a poskytují vyhrazené sezení u událostí MUFON a mnoho dalšího!

Takže abyste se stali členem Vnitřního kruhu společnosti MUFON, musíte přispět nejméně 5000 dolary ročně. Kromě J. Harzana a J. Ventre je členem „kruhu“ i J. Z. Knight - známá svými "channelingovými" kontakty s 35 000 let starým bojovníkem z Lemurie, jménem "Ramtha" a pravděpodobně poskytuje rady vedení celé organizace. Knight byla obviněna z rozpoutání "opilých rasistických homofobních útoků".

Obr. 3 Jan Harzan 

Dalším bodem problému byl okázalý nevědecký a iracionální obsah sympozia MUFON 2017 v Las Vegas, "Case for a Secret Space Program", které se konalo v červenci 2017. (obr. 5) Týdny před sympoziem se šířily pověsti o předpokládaném "zveřejnění", ke kterému mělo dojít v souvislosti se sympoziem. Samozřejmě, k ničemu takovému nedošlo.

Mezi řečníky byl Bill Tompkins, který tvrdí, že navrhl obří tajné vesmírné lodě, které stavíme k obraně před nepřátelskými mimozemšťany - Reptiliány.

Další přednášející Corey Goode a Andrew Basiago tvrdící, že byli teleportováni na Mars.

A Michael Salla zde hovořil o základnách nacistických talířů v Antarktidě. (obr.6)

Žádný alespoň trochu rozumný člověk by neměl takové nesmysly brát vážně.

Obr. 4 J. Z. Knight 

Richard Dolan zveřejnil na Facebooku dlouhou a velmi diplomatickou omluvu za to, že se objevil na stejném panelu a na jevišti s takovými zřejmými exoty. Ale i tak Dolan neměl žádné výhrady ohledně účasti Jaimea Maussana, který prosazoval absurdní snímky z Roswellu v roce 2015 a účastní se každého nesmyslu s nálezem „mimozemšťanů“, naposledy v Peru. (4)

Rich Hoffman, ředitel MUFON pro Alabamu a asistent ředitele pro Mississippi, personální ředitel strategických projektů společnosti MUFON, člen MUFON od roku 1969, odstoupil ze všech těchto funkcí. Jako důvod uvedl nevědeckou povahu letošního sympozia a obavy, že MUFON se stále více odklání od skutečných vědeckých výzkumů. MUFON by se měl soustředit na vyšetřování méně častých, ale kvalitních případů. Hoffman pracuje pro dodavatele obranného průmyslu, a občas těžko ospravedlňuje své vedoucí postavení v organizaci, která vyšetřuje UFO. Zjistil, že je už nemožné se hlásit k organizaci, která naznačuje, že existuje nějaký "tajný program", a že lidé jsou teleportováni na Mars...

James Clarkson, ředitel MUFON ve Washingtonu, napsal "S politováním musím úplně opustit MUFON". Obvinil MUFON z neochoty rozhodně se vypořádat s Johnem Ventre za rasistické projevy, absurditu mít J.Z. Knight jako "vyšetřovatele MUFON", atd. (5)

Robert Powell, ředitel odboru MUFON pro "Vědecký výzkum", aniž by učinil nějaké veřejné prohlášení, náhle oznámil svou rezignaci právě v době, kdy se chystalo ono pofidérní letošní sympozium. (7) Nejdůležitějším případem, kterým se Powell věnoval, byly infračervené záběry, pořízené z letadla v Aguadille v Portoriku v roce 2013. Nyní se zdá být docela pravděpodobné, že předměty, zachycené na infračerveném videu byly létající lampiony s teplým vzduchem. Powell a jeho kolegové však tuto identifikaci zpochybňují.

Když vědecký pracovník Nick Redfern vznesl námitky proti Ventrovi, Harzan je označil za "nenávistné". Redfern pak přerušil všechny vazby s MUFON. Poté výzkumník a badatel UFO Paul Kimball napsal na svém blogu, že došlo k "úplnému zneužití MUFON".

Když byl Harzan hostem pořadu Kevina Randle, hovořil o nutnosti vyvážit potřeby organizace s věrností držet se ověřitelných zdrojů a zachovávat vědeckou přesnost. (6) Jinými slovy, členstvo MUFON nechce slyšet dohady a nejistotu - chtějí vzrušující příběhy o mimozemšťanech a odejdou, pokud je nedostanou.

Ve skutečnosti se problémy s MUFON táhnou už docela dlouho.

Tak např. John Carpenter, licencovaný klinický sociální pracovník, byl hlavním vyšetřovatelem MUFON pro případy unesených do UFO. U těchto osob prováděl hypnotické regrese. Carpenter dal nebo "prodal" soubory o lidech, které na konci devadesátých let hypnotizoval, multimilionářskému investoru Robertovi Bigelowovi, a to včetně těch, které měly zůstat důvěrné. To vyvolalo mnoho nevole a sporů, když se to provalilo. (7)

V roce 2008 a 2009 společnost Bigelow poskytla společnosti MUFON asi 345 000 dolarů na financování jejich "Star Teamu", který by měl být týmem rychlé reakce. Měl okamžitě vycestovat na místa objevení UFO, jakmile budou nahlášeny, s cílem zachytit opravdové UFO. (Zřejmě si Bigelow myslel, že informace ze spisů MUFON by byly užitečné v jeho podniku Bigelow Aerospace. Bigelow řekl před lety v pořadu Coast to Coast, že doufal, že napodobí pohonné systémy UFO ve své vlastní kosmické lodi.) Dohoda ale rychle padla, a vše se provalilo. (8) Výzkumný pracovník Norio Hayakawa zpochybnil metody fungování MUFON a odhalil, co se stalo se všemi (a dalšími) penězi. (9)

Je těžké předpovědět, jaká budoucnost čeká společnost MUFON. Harzan je podnikatel a bude dělat vše pro to, aby zvýšil výnosy. Je zřejmé, že uvidíme mnohem více "ufologie na lidové notě" (chleba a hry pro dav), a méně "seriózního vyšetřování". Na změnu je už pozdě.

Odkazy

(1) Mission statement and goals. MUFON. Internet: http://www.mufon.com/mission-and-goals.html  
(2) John Ventre. Facebook. Online: https://www.facebook.com/john.ventre.1  
(3) Colavito, J.: Billionaires, UFOs, and Satan: And to Think, It Used to Be Weird to Link Them. Jason Colavito, 31.5.20117. Internet: http://www.jasoncolavito.com/blog/billionaires-ufos-and-satan-and-to-think-it-used-to-be-weird-to-link-them  
(4) Stěhule, T.: Peru: Mimozemská mumie je jen nástrojem podvodu. T. Stěhule, 24.6,2017. Internet: http://tom-stehule.com/2017/06/24/peru-mimozemska-mumie-je-jen-nastrojem-podvodu/  
(5) With Regret – Why I Must Leave MUFON Completely. James Clarkson, 22.7.2017. Internet: http://jamesclarksonufo.com/ufo-news/with-regret-why-i-must-leave-mufon-completely  
(6) X-Zone Broadcast Network - Jan Harzan. Kevin Randle, 8.5.2017. Internet: http://kevinrandle.blogspot.cz/2017/05/x-zone-broadcast-network-jan-harzan.html?m=1  
(7) Brewer, J.: The Carpenter Affair: For the Record. UFO Trail, 22.10.2013. Internet: http://ufotrail.blogspot.cz/2013/10/the-carpenter-affair-for-record.html  
(8) Colavito, J.: Billionaires, UFOs, and Satan: And to Think, It Used to Be Weird to Link Them. Jason Colavito, 31.5.2017. Internet: http://www.jasoncolavito.com/blog/billionaires-ufos-and-satan-and-to-think-it-used-to-be-weird-to-link-them  
(9) Hayakawa, N.: MUFON is no longer a science-based UFO research group. Norio Hayakawa, 30.7.2017. Internet: https://noriohayakawa.wordpress.com/2017/07/30/mufon-no-longer-a-science-based-ufo-research-group/ 

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1063