Byly egyptské pyramidy postaveny Malťany? Jak rozluštit tajemství výstavby obřích chrámů?

Kdo pohyboval monolity? 

 

Na souostroví Malta - Gozo - je chrám, který je považován za první kamennou stavbu na Zemi. Je o 1000 let starší než egyptské pyramidy. Jejich stáří je odhadováno na 5 tisíc let, ale tomuto chrámu je 6 tisíc let.

Je nazván Ġgantija, což znamená "Věž obrů."

Je tak nazván proto, že chrám je postaven z velkých kamenných bloků o hmotnosti 20 až 50 tun a výšky až 6 metrů. Ze stejných obřích bloků jsou postaveny v roce 3600 před naším letopočtem i další chrámy - Hagar Qim (v překladu z maltštiny – uctívaný stojící kámen) a Mnajdra ("pozorovat") na největším ostrově Maltě.


Podle starověkých legend zde kdysi žili obři. Kvádry prostě nosili v rukou a tak je i ručně stavěli. 

Další verze je parapsychologická. Stavitelé chrámů byli kněží, kteří měli dar telekineze - schopnost pohybovat kameny silou vůle.

A oficiální verze?

Při vykopávkách na chrámu Tarxien se našly malé kamenné koule. V muzeu je představena technologie: kamenná deska je umístěna na 8 - 10 těchto kamenných koulí, a dva muži ji na lanech táhnou, stejně jako vozík na kolečkách, a další 4 - 5 osob pod deskou podkládají další koule a tlačí celou konstrukci. Takto se deska dopraví na místo, podkládá se s pomocí dlouhých tyčí za pomoci dalších čtyř lidí. 

 

Chrám Hagar Qim. Jak byly ukládány kameny o hmotnosti 20 až 50 tun bez speciálního vybavení před 5 tisíci lety?

 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 763