Diskuse o smyslu slavného megalitického komplexu Stonehenge u Salisbury v anglickém hrabství Wiltshire, nijak neutichá.  

 

 

V poslední době se objevila nová verze: profesor Timothy Darvill z univerzity v Bournemouth (1) uvedl, že komplex měl ... léčebnou funkci.  Přicházeli sem nemocní, v naději, že energie kamenů je možná vyléčí. (2)

Výzkum této stavby, která je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO, trvá od XIX. století.  Dodnes se nepodařilo přesně určit její stáří. Předpokládá se, že počátek stavby Stonehenge spadá na konec IV. - začátek III. tisíciletí před naším letopočtem.  To znamená, že může být starší více než 5000 let.

Klíčové prvky komplexu - hliněný val a 30 kamenných pilířů, které tvoří kruh o 40 metrech v průměru – vytváří několik předpokladů o tom, co znamenala tato stavba. Tyto verze jsou - rituální funkce, astronomická observatoř a kamenný kalendář.

Nicméně, když se podíváme na Stonehenge z výšky, můžete vidět, že jeho kameny netvoří uzavřený kruh, typický pro kultovní stavby. Britští archeologové zjistili, že některé kameny byly z kruhu odstraněny. A to nebyly malé kameny, kterými lze snadno pohybovat a manipulovat, ale obrovské balvany.  Co se s nimi stalo, a kdo je k čemu mohl potřebovat?

Mimochodem, díky těmto "mezerám" vědci obtížné odpovídají na otázku, jaké bylo původní uspořádání Stonehenge. Žádné výkopové nebo geofyzikální studie nedokázaly tuto otázku vyjasnit.

Teprve nedávno se objevila hypotéza, že komplex prostě není dokončen. Profesor historie na University v Bristolu Ronald Hutton (3) nazval tento prehistorický monument "jedinečným a možná neúspěšným experimentem. Spíše katastrofou než triumfem." (4)

Vědec poukazuje na to, že při ustavení kvádrů z pískovce na vnějším kruhu jeden kámen spadl a rozlomil se na dvě poloviny, ale místo jeho nahrazení jiným, stavitelé rozlomené úlomky položili na sebe a podepřeli na vrchu překladem. Konstrukce se po nějaké době stejně zhroutila.  "Masivní překlad spadl přímo na oltář, a vylomil z něj kus kamene a sám se rozdělil na dvě části,“ říká Hatton. „A pořád leží, kde upadl. Ani se nesnažili to napravit."

Mezitím profesor Vincent Gaffney z University v Birminghamu (5) a jeho kolegové z výzkumného projektu „Stonehenge Hidden Landscapes“ (6) za pomocí georadaru objevili v okolí Stonehenge ještě 15 objektů umělého původu, postavených před více než 4000 lety, z nichž některé se nacházejí v bezprostřední blízkosti známého komplexu. Na ploše asi 6 km2 kolem Stonehenge byly nalezeny různé struktury, připomínající kamenné uličky, schodiště, mlýnské kameny a sarkofágy. (7)

Podle Dr. Gaffneye to nejsou samostatné objekty, ale je to součást téhož komplexu, který je mnohem větší, než se očekávalo. "Musíme znovu nakreslit mapu prehistorie,“ řekl. „Ukazuje se, že to, co nazýváme Stonehenge nemělo 100 metrů v průměru, ale téměř 3 km."

Část odkrytých staveb se nachází na východě a západě od Stonehenge, a mohly být použity po rituální funkce, a se vší pravděpodobností byly spojeny s uctíváním Měsíce a Slunce, uvádí šéf výzkumného týmu.

Ale to není všechno. Profesor Darvill z Univerzity v Bormunthu vyslovil senzační předpoklad, že lidé sem přicházeli nejen uctívat určité bohy. Je přesvědčen, že Stonehenge bylo poutním místem pro nemocné a zmrzačené, aby se zde léčili. Například v oblasti megalitů byly nalezeny pohřby lidí s kostními defekty. Možná, že mezi poutníky byli lidé s nemocemi vnitřních orgánů, ale ty se bohužel nedochovaly.

Kromě toho bylo zjištěno, že některé kameny pro stavbu Stonehenge byly dodány z oblasti Preseli ve Walesu, která je známá pro své léčivé vlastnosti. U mnoha kamenů je zřejmé, že se od nich odlamovaly menší kousky. V XVIII. století, podle kronik, lidé odštipovali fragmenty megalitů, aby z nich vyráběli talismany. Podle legend měly chránit před nemocemi a neduhy.

Možná to nějak souvisí s "nedostatkem" balvanů v kruhu? Vždyť lidé, aby byli zdraví, udělají cokoli – třeba i ukradnou velké kameny! A pak, kdo řekl, že je odvezli vcelku? Koneckonců, mohli je rozlámat na malé kousky a postupně prodávat...

Odkazy

(1)    Professor Timothy Darvill. Bournemouth University. Internet: http://staffprofiles.bournemouth.ac.uk/display/tdarvill
(2)    Wilson, H.: The healing stones: why was Stonehenge built? BBC, 17.2.2011. Internet:
 http://www.bbc.co.uk/history/ancient/british_prehistory/healing_stones.shtml
(3)    Professor Ronald E Hutton. Bristol Un. Internet: http://research-information.bristol.ac.uk/en/persons/ronald-e-hutton%283db1ba2d-46a5-4387-8705-a6a3091b14ac%29.html
(4)    Wilkes, D.: 'Stonehenge was a botched job by cowboy builders': Leading historian claims landmark is only half finished - but is still a triumph. Daily Mail, 27.6.2014. Internet: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2671664/Stonehenge-built-cowboys-lasted-well.html
(5)    Vincent Gaffney. University of Bradford. Internet: http://bradford.academia.edu/VincentGaffney
(6)    The Stonehenge Hidden Landscape Project. University of Birmingham. Internet: http://lbi-archpro.org/cs/stonehenge/
(7)    Stonehenge’s hidden landscape. Archaeology. 2.10.2014. Internet: http://www.archaeology.co.uk/articles/features/stonehenges-hidden-landscape.htm 


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 655