leed3Korálový hrad (Coral Castle) je stavba z obrovských kamenných kvádrů a soch v Miami na Floridě.

Edward Leedskalnin (1887 - 1951) pracoval více než 28 let na stavbě pomníku své ztracené lásky. Sám přesunul a postavil více než 1100 tun kamene.

Prohlašoval, že ví, jak Egypťané stavěli pyramidy a přestěhovali kameny z místa na místo.

 

V roce 1913 se tehdy šestadvacetiletý Lotyš Edvards Liedskalniš v rodné Rize zamiloval do Agnes, která byla o deset let mladší. Pár chystal svatbu, ale pouhý den před ní si to dívka rozmyslela. Edovi zlomila srdce a změnila celý jeho život.

leed1

Po několika letech Edward emigroval do Ameriky, kde se protloukal jako dřevorubec. Když u něj v roce 1919 propukla tuberkulóza, odstěhoval se za příznivým podnebím na Floridu, kde našel vhodné místo ke splnění svého snu.

Koupil menší pozemek a začal milované Agnes stavět monumentální hrad lásky. Jako materiál použil tamější zvláštní horninu zvanou korálový kámen. Na dlouhých dvacet let se uzavřel před celým světem a kutal své mimořádné dílo. Pracoval pouze od setmění do úsvitu, lidé o něm mluvili jako o podivínovi, ale zároveň s úžasem sledovali, jak jeho dílo roste.

Zdi tvořily kvádry o váze kolem šesti tun, uvnitř areálu vznikla třeba 18 tun vážící fontána představující fáze Měsíce nebo osm metrů vysoký obelisk, jehož hmotnost dosahuje 28 tun. Nechybí ani pečlivě opracovaný kamenný stůl a houpací křeslo o váze 10 tun. Nikdo nechápal, jak mohl takovou práci zvládnout muž, vážící 54 kg a měřící necelých 160 centimetrů, zcela sám. Začalo se šuškat o tom, že objevil tajuplný zdroj energie nebo sestrojil geniální přístroj.

leed2

Lidé si všimli, že si postavil vlastní elektrický generátor a malý jeřáb, na jehož vrcholku byla záhadná bedna (viz obr.). Dokázal snad přemisťovat kvádry pomocí vysokofrekvenčních vln? Často říkal, že moderní věda neví, jak magnetické proudy pracují, a napsal o tom knihu.

Nebo našel způsob, jak zrušit gravitaci? Na člověka, který v dětství absolvoval pouhé čtyři třídy, každopádně úctyhodný výkon.

Když bylo Edovi 64 let, rozhodl se, že své tajemství prozradí několika málo přátelům, které měl. Když přišli do jeho hradu, našli tam jen vzkaz: „Jel jsem do nemocnice." Za 28 dní Edward zemřel na selhání ledvin a svá tajemství si vzal s sebou. Jeho stavba tak návštěvníky udivuje dodnes.

Podle:

Čtěte dále: 

 ZAZ 1/2012

***

 

Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 064