Starověké megality, ztracené v džungli, nebo skryté pod vrstvou zeminy, již dlouho přitahují pozornost odvážných dobrodruhů.  Ten samý zájem však vyvolávají u těch, které zajímá cokoli neobvyklého.  

 

Na řadě míst v internetu se v poslední době objevily články o tom, že v oblasti ruského jezera Itkul (2) byly nalezeny kyklopské stavby z obrovských kamenných bloků. (3) Uvádí se, že je našel jakýsi Sergej Izofatov.  Autoři takových článků píší, že "na první pohled by se zdálo, že jde o činnost rozumných bytostí, ale jen na první pohled." 

Pod tímto vlivem, vklíněným do čtenářovy mysli, ovlivněné dalšími články a filmy o dávných pracivilizacích a „Vetřelcích dávnověku“, vidí pak mnozí nadšenci podobné struktury téměř na každém kroku.

Kam se však ztratili stavitelé těchto kolosů? Zahubila je katastrofa stejně jako Atlanťany nebo dokonce světová potopa? 

Jediným reálným důkazem nějaké závažné katastrofy mohou být jen místní eposy, jako je například legenda o původu řeky Abakan.  Zachovaly se báje o mýtickém obřím medvědovi, kterého "ušlapal" statečný Alyp (bohatýr).  Přitom se "země třásla tak, že nebylo možné stát na nohou."  A ráno se medvěd proměnil v kámen, i když z jeho otevřených úst stále tekla krev, která dala i jméno řece Aba Kan ("Medvědí krev").

A právě do těchto míst se Nikolaj vydal. Brzy se ukázalo, že na břehu jezera Itkul ty krásné kameny, jejichž fotografie zdobí nejeden článek, vůbec nejsou a nikdy nebyly.  Vždyť také jeden z autorů takových článků přiznal, že sestavil materiál z různých zdrojů, a neví, kde se ony stavby nachází, a zda vůbec takové opravdu existují.

Jak už to v případě takových senzačních zpráv bývá, ani u jezera Šira (4), ani ve městě Žemčužnyj (5), nikdo o těchto ruinách nic nevěděl. 

Pomohla však náhoda. Při návštěvě opravny aut došla řeč na různé zvěsti. A ukázalo se, že opravář ví, kde jsou nějaké "velké skály". A nasměroval výpravu správným směrem: 

Obr. 1 Jezero Itkul 

 

Obr. 2 A tady jsou ty "podezřelé" kameny. Je zřejmé, že jde o obyčejné bloky kamene.

 

Obr. 3 Podíváte-li se pozorně, je zřejmé, že skalní útvary jen připomínají zeď.

 

Obr. 4 Obvykle balvany tvoří malá seskupení. I když je zde tak zanechala příroda, mohla to být místa svatyň nebo dokonce hrobky.

 

Obr. 5 Je možné zde najít i docela bizarní skály.  Ale nijaké obydlí nebo stavby "obrů". Kromě toho, všechny typy pohřbů u těchto míst jsou už dávno dobře prozkoumány.

 

Obr. 6 V tvarech kamenů je možné vidět mytická zvířata nebo ptáky. Jenže stejně jako třeba ve tvarech mraků… Fantazie udělá své, pokud jí popustíte uzdu.   

 

Obr. 7. Skalních bloků, podobným nějakým stavbám při zapojení fantazie, je zde dost. 

 

Obr. 8 A tady je, obří medvěd!  Podoba kamenů s některými zvířaty mohly přispět k jejich uctívání místními obyvateli.  Ale že lidé sami upravovali tvary kamenů lze pochybovat.

 

Obr. 9 

 

Obr. 10 Zde je téměř Chakaská "Sfinga"

 

Obr. 11 Další zajímavé seskupení kamenů, ale příliš malé

 

Obr. 12 Zde vyrostla celá kamenná pevnost...

 

Obr. 13 Obří kamenné sedlo.

 

Obr. 14 V kamenném ostrově lze nalézt opět známé "kamenné bloky."

 

Obr. 15 Fotografie byly předloženy v Tomsku stavebním inženýrům, kteří připustili, že může jít o stopy umělého opracování kamenů. 

 

Obr. 16 Ve prospěch hypotézy využívání jednotlivých kamenů pro kultovní účely mohou svědčit třeba takového kameny s miskami, nacházející se na vrcholu jedné z kamenných hromad.

Přes bizarní tvary, téměř všechny kameny nad vší pravděpodobnost, nemají žádný vztah k lidské činnosti, a jen malá část z nich mohla být použita jako útočiště.  Ale tuto otázku musí zodpovědět archeologové. 

Nyní Nikolaj shromažďuje informace o podobných nálezech: tentokrát o hoře Šorija.  Když se podíváte na mapu, vzdálenost mezi těmito objekty je kolem 100 až 150 kilometrů, podle místních měřítek - blízko.  Další cesta je plánována na léto 2015.

Odkazy

(1) Chakásie. Wikipedia. Internet: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%8F 

(2) Jezero Itkul. Wikipedia. Internet: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%82%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C_%28%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE,_%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%8F%29  

(3) Snyder, M.: Newly Found Megalithic Ruins In Russia Contain The Largest Blocks Of Stone Ever Discovered. The Truth, 10.3.2017. Internet:  http://thetruthwins.com/archives/newly-found-megalithic-ruins-in-russia-contain-the-largest-blocks-of-stone-ever-discovered (Články tohoto typu převzaly mnohé české konspirátorské weby, které si nezaslouží, aby zde byly uvedeny.)

(4) Šira. Wikipedia. Internet: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%B0_%28%D0%BE%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE%29  
(5)    Žemčužnyj. Wikipedia. Internet: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D0%BC%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%28%D0%A5%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%8F%29 

  • Podle článku: Butov, Ilja: Megality Chakassii – pravda i vymysel. UFOKOM Bělorusko - http://www.ufo-com.net/

 

***

 Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 631