Unikátní megalitickou mohylu našli archeologové ve Walesu. Její stáří je, podle odhadu vědců, asi 5000 let. Je přitom podobný známému Stonehenge.

 

Jak se píše ve zprávě, publikované v The Guardian, mohyla, nazvaná Brin – Kelly – Dee (v překladu „Kopec v temném (nebo posvátném) háji“, byl rozkopán už v roce 1865, ale v posledních třech letech proběhly podrobné výzkumy.

Po tisíc let sloužila mohyla Brin-Kelly-Dee rituálním i pohřebním účelům. Přitom některé pohřební komory byly vytvořeny tak, aby do nich pronikal sluneční svit pouze jeden den v roce. Předpokládá to vykonávání rituálů v den letního slunovratu.

Že stavba mohyly má souvislost s megalitickou astronomií, a je orientovaná na den letního slunovratu, objevil v roce 1906 archeolog Norman Locker. Poslední výzkumy, které provedl Steve Burrow z Národního muzea Walesu (1), to potvrdily.

Během vykopávek archeologové zjistili, že mohyla je mnohem složitější, než se dříve myslelo. (2)

Odkazy

(1) Steve Burrow. National Museum Wales. Internet: https://museum.wales/staff/71/Steve-Burrow/  
(2) Under an ancient tomb in Wales found an ancient burial ground. Earth Chronicles News, 22.6.2017. Internet: http://earth-chronicles.com/science/under-an-ancient-tomb-in-wales-found-an-ancient-burial-ground.html 

Obr. 1, 2 Wiki.org  

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 223