Megality

Na severu Irkutské oblasti, u obce Bogučanka byla z uhelné sloje vytěžena naprosto pravidelná kamenná koule o průměru 60 cm. Kouli vyrýpl exkavátor společně s uhlím. A to mělo stáří několik desítek miliónů let, kdy lidé ještě prokazatelně nežili.

Stavitelé Stonehenge byli schopni použít kuličková ložiska k dopravě kamenů

"Stonehenge" Třetí říše – tak se říká pískovcovým skalám Teutoburger na západě Německa. Není známo, kde se vzal takový název skal. Bylo to tajemné místo pohanské svatyně, zděděné křesťany? Proč se údajnou svatyni pokusil obnovit říšský vůdce SS Himmler? Jaké kulty se zde udržují dokonce prý až dodnes?

Tajemné "koleje" jsou na dvou ze tří ostrovů Maltského souostroví – na Maltě a Gozo. Fotoalbum.
 

Tajemné "koleje" jsou na dvou ze tří ostrovů Maltského souostroví – na Maltě a Gozo. Některé vypadají, jako by je vyjela kola nějakých kočárů, jiné jsou široká jako od aut. Některé jsou do kamene vtisknuta až do hloubky 70 cm.

UNESCO přidělilo těmto starověkým artefaktům status světového kulturního dědictví

Na maltském souostroví ve Středozemním moři stojí starověké artefakty zaniklé civilizace  

Angličani, ti se mají! Jejich Stonehenge je známé široko daleko. A kdyby jen to! Mají ještě na devět stovek dalších kruhových staveb včetně třeba Avebury! Tedy těch zatím objevených. Ve zbytku Evropy a v Česku jsme zatím za Británií pokulhávali. I tak je asi osmdesát kontinentálních rondelů úctyhodné číslo. S rondely se navíc můžeme setkat různě po celém světě. Náhodná nebo nenáhodná shoda?

Badatelé zkoumají staré legendy o dávných obyvatelích ostrova Malta.

 

Přední archeologové řeší několik let otázku záhadných kruhových staveb vybudovaných našimi pravěkými předky.

 

... aneb, když se pletou dojmy s pojmy. Konečně máme naše české megality.

To bylo řečí archeologů a historiků, že nic takového na území našeho státu neexistuje. 

 Unikátní megalitickou mohylu našli archeologové ve Walesu. Její stáří je, podle odhadu vědců, asi 5000 let. Je přitom podobný známému Stonehenge.

K čemu tajemné kruhové objekty sloužily? Jsou to pozůstatky dávno ztracené civilizace?

Kde je u nás můžeme najít? 

Téměř před čtyřmi tisíci lety žila v Chakásii záhadná plemena, která v Minusinské kotlině postavila tajemné kamenné památníky - megality.