Všichni slyšeli, že v prosinci 2012 skončil mayský kalendář a očekával se konec světa. 

 

 

 

Byla předložena celá řada možností, které mají konec světa způsobit.

Jedna z nich byla kolize Země s tajemnou planetou Nibiru.

NASA zklamalo konspirační teoretiky vydáním prohlášení, že žádná taková planeta není v dohledu!

Svět se poprvé dozvěděl o "planetě apokalypsy" v roce 1976 z knihy spisovatele a paleoufologa Zecharia Sitchina "Dvanáctá planeta". Autor v ní publikoval svůj vlastní překlad sumerského klínového písma, ve kterém putuje mýtická planeta Sluneční soustavou.

Podle něj Nibiru, jak ji údajně nazvali staří Sumerové, se pohybuje po protáhlé dráze s oběžnou dobou 3600 let, a její dráha prochází mezi Marsem a Jupiterem.

Sitchin napsal, že symbolem Nibiru je okřídlený disk, který se nachází v mýtech mnoha národů starověkého Východu.

V sumerských textech je také údajně zmínka o tom, že na této planetě žijí velmi inteligentními bytosti - Anunnaki, které jsou uctívány Sumery jako božstva. Když se Nibiru blíží k Zemi, její obyvatelé sestupují na naší planetu a kontaktují se s pozemšťany...

V roce 1995 médium Nancy Lieder (Zeta Talk) (1) oznámila, že se kontaktovala s mimozemšťany, kteří ji varovali před kolizí s planetou Nibiru v roce 2003.

Konspirační teoretici se začali připravovat na Apokalypsu, ale ta se nekonala. Tak se objevilo nové datum - mayský kalendář měl končit  21.prosince 2012. A to byla příležitost čekat na zákeřnou Nibiru, rozhodli se panikáři.

V roce 2010 se pomatenci snažili vydávat za Nibiru kometu Elenin (2): argumentovali tím, že nebeské těleso narazí do Země. Ale místo toho se kometa při přiblížení ke Slunci rozpadla na malé kousky.

Nicméně, rozloučit se s myšlenkou blízkého konce světa to není tak jednoduché. Jeden z "nezávislých výzkumníků" objevil v archivu Astrophysical Journal Letters (3) roku 1984 článek o objevu několika infračervených zdrojů, které nemají obdobu.

Tady je Nibiru! — radovali se zastánce apokalyptické kolize s planetou. Nicméně, nic zvláštního na objevu takových zdrojů není, a zpravidla jde o vzdálené galaxie, a nikoli planety, které by se řítily k Zemi.

Nibiru je často zaměňována s hypotetickou "Planetou X". (4)

Faktem je, že po objevu planety Uran roku 1781 bylo jasné, že ne všechna velká tělesa Sluneční soustavy mohou být viděna ze Země pouhým okem.

A opravdu, v roce 1846 byla podle astronomických výpočtů objevena planeta Neptun a v roce 1930 planeta Pluto (která však později status planety ztratila).

V současné době existuje 11 známých objektů s průměrem větším než 800 kilometrů, které se nachází za drahou Neptunu.

Kromě toho je možné, že za hranicí Sluneční soustavy, v Oortově oblaku, jsou objekty o velikosti Pluta, nebo dokonce i větší.

Tým, vedený astronomem Michaelem Brownem se snaží najít velká tělesa na okraji Sluneční soustavy. Podle něj a jeho kolegů, samotná existence planety s takovou nepravidelnou oběžnou dráhu, jaká je přičítána Nibiru, je krajně nepravděpodobná. Takové těleso by přineslo do Sluneční soustavy nestabilitu a ovlivnilo by nejen Zemi, ale i jiné planety.

Pokud by však mělo dojít v prosinci ke kataklyzmatu, způsobeném Nibiru, musela by být už nyní viditelná pouhým okem.

Pouze slabomyslní čtenáři známých konspirátorských serverů, jako Osud a Orgonet, jsou schopni uvěřit podvodným fotografiím různých odrazů… (5)

Navíc, pokud by se těleso s takovými parametry mělo přiblížit k Zemi, muselo by být tři roky před přiblížením ve vzdálenosti asi ne více než 10 astronomických jednotek, což znamená, že jeho průměr nemůže přesáhnout 50 kilometrů. V důsledku toho albedo (odrazivost) objektu nemůže být vyšší než 0,1. Je nepravděpodobné, aby na takové planetě, která většinu z období své oběžné dráhy je značně vzdálená od Slunce, byl možný život, o možné civilizaci ani nemluvě.

Nicméně, nadšenci věří, že informace o přiblížení Nibiru je zatajována NASA, aby to nezpůsobilo paniku mezi obyvatelstvem. Věří tomu i přesto, že oblohu sleduje mnoho amatérských astronomů, které nelze jen tak snadno umlčet.

A NASA dostává většinu údajů od nezávislých odborníků, což potvrzuje David Morrison z Institutu astrobiologie NASA.

Takže informace o planetě, která by nám hrozila, by dříve nebo později unikla na veřejnost.

Lze tedy snadno dospět k závěru, že Nibiru není nic jiného než mýtus.  

Odkazy

(1) (-r-): Co je Zeta a Planet X. ZaZ, 8.11.2016. Internet:  http://zahadyazajimavosti.cz/index.php/nazory/850-co-je-to-zeta-a-planet-x
(2) C 2010 X1 (Elenin). Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/C/2010_X1_%28Elenin%29
(3) Astrophysical Journal Letters. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Astrophysical_Journal
(4) (-r-):  Pátrání po neznámých planetách. ZaZ, 23.8.2013. Internet: http://zahadyazajimavosti.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=350:patrani-po-neznamych-planetach-1&catid=10:vesmir&Itemid=18   
(5) (-r-): Chcete vidět Nibiru? Záhady ve fotografii, 17.6.2009. Internet: http://www.kpufo.cz/oblasti/fot/index.php?option=com_content&view=article&id=301:chcete-vidt-nibiru--&catid=23:aktuality-odjinud&Itemid=46

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 920