Jak to všechno bylo?

 

 

Během startu z kosmodromu v Plesecku se za raketovým nosičem táhne úzký proud plynů s spalin, které se v nižších vrstvách atmosféry téměř nerozplývají. Nicméně ho ovlivňují proudy větru, které mají v různých výškách i různé rychlosti a směr.

Ale ve velkých výškách, kde je hustota atmosféry zanedbatelná, se proudy plynů začínají rozšiřovat a prodlužovat, a rozprostírají se na desítky kilometrů. V něm vyniká jasný bod, nebo širší oblast, která je umístěna na předním okraji chvostu nebo uvnitř něj – záleží na pozici svědka ve vztahu ke startovacímu místu rakety.

Tak funguje "plamen" z raketového motoru. Za ním se táhne oválný prachoplynový oblak spalin, ve kterém jsou zřetelné jasnější „paprsky" – proudy plynů od jednotlivých raketových trysek.

Krásný úkaz lze však vidět pouze tam, kde ho osvětluje Slunce. Za rovinou zemského stínu může být viděn jako "plamen".

Pokud Slunce zapadlo nedávno, lze vidět všechny fáze startu: ještě nerozptýlený proud plynů, rozptýlený mrak, jednotlivé úzké proudy a "plamen". To se stalo například 15. května 1981, kdy startovala z Plesecku raketa se satelitem "Meteor-2".

A pokud je Slunce daleko za obzorem, zemský stín "uřízne" spodní část efektu, a vznikne vznášející se jev, připomínající medúzu. A to je přesně to, co se stalo v roce 1977 nad Petrozavodskem a Karélií.

„Ruští ufologové selhali,“ říká James Oberg. „Byl to hlavní test, jestli mohou být kompetentní, důvěryhodní pro výzkum UFO – to, jak se postavili k "hlavnímu trumfu" vlastní ufologie, „petrozavodskému jevu“ z roku 1977...

Rusové rádi přikrašlují příběhy, a jejich ufologové nejsou schopni odfiltrovat podobné přehánění od toho, co se opravdu stalo. Pokud to nejsou schopni udělat, aby se k tomuto případu, zjevně falešnému, postavili poctivě, co můžeme očekávat, že učiní v jiných, méně zřejmých případech?

Seriózní ufologové se musí proto chovat k materiálům z Ruska velmi obezřetně a vůbec je nebrat vážně. Každých 10 nebo 20 let je možné tento postoj přehodnotit, podle jednoduchého testu: Trváte na tom, že "Medúza" v roce 1977 byla mimozemského původu? A pokud bude odpověď ano, tak se dveře opět zavřou."

Od dob, kdy byly napsány tato dost urážlivá slova, uplynulo mnoho let. Ruská ufologie se změnila. S mimozemšťany nad Karélií se ruská ufologie definitivně rozloučila.

Obr.4 Jev nad Vologdou 22. května 2009 byl rovněž zapříčiněn startem rakety. Jasně je vidět rozptýlení plynů po dosažení určité výšky.

Dnes jako by se situace obrátila. Seriózní ufologie už není dávno doménou Západu…

Dne 9.12.2009 provedlo ruské námořnictvo test ponorkové strategické rakety Bulava. Z ponořené ponorky Akula (Žralok) byla v Bílém moři odpálena střela, která se vymkla kontrole díky poškozené stabilizaci a dostala se do nezvladatelné rotace. Plyny z raketových trysek, podsvícené sluncem, vytvořily na norském nebi záhadnou dvojitou spirálu. (1) 

 

10. prosince 2009 se ve Sverdlovské oblasti podařilo zachytit tento úkaz. Brzy se ukázalo, že ve stejnou dobu provedla strategická raketová vojska RF další zkoušku střely Topol-M.

Ačkoliv jev byl brzy vysvětlen (doby utajených startů raket jsou dávno pryč), našlo se dost článků, zpochybňujících naprosto zjevné souvislosti mezi neúspěšným startem a světelnou spirálou. Tyto nesmysly o překot přebíraly české „konspirační“ servry.

Např. PhDr. Michael Salla spojil světelnou spirálu nad Norskem jak s projevem B. Obamy při přebírání Nobelovy ceny míru, tak i s podvodným trojúhelníkem nad Moskvou. (2) (3)

Nezpochybnil sice souvislost spirály a startu rakety, za to ve svém článku položil otázku: „Zapříčinili nepovedenou zkoušku rakety mimozemšťané chtějící signalizovat Ruské federaci, že vývoj nukleárních zbraní není v nejlepším zájmu Ruska nebo světa?“ (4) 

Další konspirační teoretici, David Willcock a Richard Hoagland zase prý dokázali, že konec spirály je v HAARP, norské pobočce záhadného zařízení na Aljašce. Tyto nesmysly s radostí převzaly české servry Osud, Matrix, Orgonet a slovenský Cez okno. Osud.cz oznámil, že „spirála bylo všechno možné, jen ne ruská raketa,“ (11.12.2009), a že šlo o ukázku „hyperdimenzionální/torzně-fyzikální technologie,“ (15.12.2009). Matrix zase objevil, že „světelný úkaz nad Norskem (byl) výsledek útoku na dimenzionální rozhraní" "bohů z nebes"... (13.12.2009). 

Z toho lze vidět, že serióznost ufologie dnes už nelze poměřovat podle geografických kritérií. Blbost nezná hranic. 

Český případ?

Nad ČR rakety nestartují, ale podobný efekt se stává při podsvícení výfukových plynů a kondenzačních par letadel při zapadajícím Slunci. První takto podrobně rozebraný případ se udál v srpnu 2003 u Lipna (4) Viz obr.:

Přesto se čas od času objeví zajímavý snímek podsvícených plynů vydávaných za UFO …

Závěr 

Odkazy

(1) Doug Ellison: Norway Cloud Spiral - Simulation of possible explanation. YouTube, 9.12.2009. Internet:  http://www.youtube.com/watch?v=Zx8i5EfmYU4&feature=player_embedded  

(2) UFO nad Kremlem? KPUFO.EU/SK, 9,1.2010. Internet: http://www.kpufo.eu/sk/index.php/ufo-a-anomalne-atmosfericke-javy/583-77  

(3) Tajemný objekt nad Kremlem? KPUFO Plz. kraj, 21. 12. 2009, Internet:  http://kpufo.vendis.net/view.php?cisloclanku=2009120010  

(4) Denník Pravda skrývá spojení mezi kremelským UFO ve tvaru pyramidy a norskou světelnou spirálou. Exopolitika, 23.12.2009. Internet Archive https://web-beta.archive.org/web/20100102061716/http://www.exopolitika.cz/news/dennik-pravda-skryva-spojeni-mezi-kremelskym-ufo-ve-tvaru-pyramidy-a-norskou-svetelnou-spiralou/       

(5) Tajemný objekt nad Lipnem. Projekt Záře, 5.2.2010. Internet: http://www.projektzare.cz/vyresene-pripady-ufo/tajemny-objekt-nad-lipnem/   

 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1016