Verze, že Adolf Hitler neskončil své dny v bunkru, ale kdesi v Argentině, je diskutována dlouhou dobu. 

 

 

Jeden ze zastánců této verze, argentinský historik Abel Basti vytvořil vlastní výzkumné centrum ve městě Bariloche (kde našlo mnoho nacistů své útočiště). Připravuje k vydání senzační knihu "Po stopách Adolfa Hitlera."

Jedná se o pokračování dlouholetých pátrání, které Basti popsal ve svých knihách, "Hitler v Argentině" (2006), "Hitler v exilu" (2010) a "Tajemství Hitlera" (2011). Jak píše argentinský deník Los Andes, Basti se snaží dokázat, že führer byl dopravem do Argentiny v ponorce, a byl vysazen v malém přístavu Necochea v zálivu Caleta de los Loros, (asi 300 kilometrů jižně od Buenos Aires), pohyboval se po celé zemi a zemřel na počátku 60. let ve městě Mendoza.
Na rozdíl od sovětské verze, která tvrdí, že mrtvoly Hitlera a Evy Braunové byly spáleny v blízkosti Říšského kancléřství, existuje celá řada alternativních verzí jejich smrti.

Tato verze ožila poté, co v roce 2009 provedli Američané analýzu DNA části lebky a čelisti "moskevských artefaktů," a oznámili, že Rusko uchovává ne ostatky Hitlera, ale jeho sestry.
Basti se opírá o svědectví mnoha bývalých nacistů, včetně nedávno zesnulého Ericha Priebke, který také bydlel v Bariloche. Tam také zemřel německý agent zpravodajské služby Reinhard Kops, který žil pod pseudonymem John Mahler.

Je faktem, že mnoho nacistů uprchlo do Latinské Ameriky, mezi nimi notoricky známý Adolf Eichmann nebo Josef Mengele. Tisíce z nich přijal s otevřenou náručí argentinský diktátor, generál Juan Perón (prezident v letech 1946-1952, 1952-1955).

Ale téma nacistické přítomnosti je v Bariloche zvláště, a vůbec v Latinské Americe stále tabu.
„Místní potomci Němců i nadále mlčí, nikdo se nechystá vyprávět příběh svých rodičů nebo prarodičů. Nikdo nechce mít nacistické kořeny v rodině..." říká Basti.

Hlavní senzací knihy, která má vyjít začátkem příštího roku, bude zveřejnění "rukopisu" Adolfa Hitlera a jeho kresby, které Basti obdržel prostřednictvím třetích osob od jakéhosi Abdona Valenzuely. Poslední našel ve skříni v roce 1987, píše se v novinách Los Andes.

V předchozích knihách Basti představil řadu dalších dokumentů, podporující jeho verzi, např. zprávu amerického agenta v Argentině - zahradníka bohatých německých kolonistů,  manželů Eickhornových. Agent hlásil, že tento pár, který žije ve vesnici La Faldo, se od června připravuje na příchod Hitlera. Zachoval se také dopis nacistického generála Seidlitze z roku 1956, kde oznámil, že se bude podílet na setkání Hitlera a chorvatského "führera" Paveliče v Argentině.

Nová kniha bude také hovořit o tom, jak Hitler žil v Bariloche, proč se v roce 1950 přestěhoval do provincie Cordoba, kde se ubytoval v hotelu Eden – podle svědectví Catherine Gameno, dcery manželů Eickhornových. Další jeho cesta vedla do Gran Hotelu Viena ve městě Mendoza, kde žili a léčili se nacisté.

Pak se podle Basti Hitler vydal do Paraguaye a po návratu Juana Domingo Peróna z exilu vrátil do Mendozy, kde zemřel a byl pohřben na místním hřbitově na počátku 60. let.

Kromě Basti se argentinské verze držel Gerrard Williams a Simon Dunstan, kteří v roce 2011 publikovali knihu s názvem „Šedý vlk. Útěk Adolfa Hitlera." Basti je nedávno obvinil z plagiátorství. Britové píší, že problém evakuace Hitlera rozhodl Martin Bormann, který pak také utekl do Argentiny. Oficiální verze je, že zemřel v roce 1945 v Berlíně. Tajným operacím Bormana, zaměřeným na pragmatickou spolupráci s Američany, a budování nacistického útočiště v Argentině, je v knize věnována mnoho stránek.

Williams a Dunstan tvrdí, že "Hitler" a "Braunová", kteří zemřeli v Berlíně v roce 1945, byli ve skutečnosti dvojníci, připravení nacisty. Pokud nacisté podsunuli dvojníky, tak se mohli též postarat o jejich rentgenové snímky v ordinaci lékařů. Výpovědi svědků si také často vzájemně odporují v detailech, což vyvolává podezření.

Ale v tuto verzi nevěří ruští historici.

"Lidé asi nevědí, jakou kolosální práci vykonaly orgány NKVD při průzkumu Říšského kancléřství, při vyslechnutí všech těch, kteří tam byli," poznamenal Alexej Isajev, historik a autor knih o dějinách 20. století.

"Byla provedena seriózní expertiza s použitím technologie, která byla v té době k dispozici, byl nalezen svědek – strážný, který koukal z okna Říšského kancléřství, a sledoval celý proces spalování. Mějte na paměti, že NKVD neskončil tímto průzkumem a výslechem svědků.

Další věc je, co bylo utajeno za sovětské éry. To posloužilo ke spekulacím na Západě. Byli nalezeni lékaři, kteří se zabývali chrupem Adolfa Hitlera a Evy Braunové, a bylo prokázáno, že ostatky patří jim. Takže myslím, že to všechno jsou jen spekulace," řekl expert.

Otázkou však je, proč o tento problém dnes neprojevují zájem ani ruské, ani západní orgány? I v knihovně amerického Kongresu je několik rentgenových snímků chrupu Hitlera, které nefigurují v žádných expertizách. Proč?

Kam zmizel Müller?

V historii je hodně bílých míst. Časopis Bild nedávno uveřejnil zprávu, že byl nalezen hrob šéfa gestapa Heinricha Müllera. (1) (2) 

Nějaký čas po válce rozvědka NSR věřila tomu, že Müller přežil pád Třetí říše. Podle archivních dokumentů byly tajné služby ještě v roce 1949 toho názoru, že Müller je v Československu a v roce 1951 tvrdili, že slouží ve státní bezpečnosti NDR Stasi, a později – že prý pracuje pro Sovětský svaz v Československu.

Nyní se ukázalo, že byl pohřben na židovském hřbitově v Berlíně…

 

Odkazy

(1) Heinrich Müller (gestapo). Wikipedia, Internet: http://cs.wikipedia.org/wiki/Heinrich_M%C3%BCller_%28gestapo%29   

(2) Heinrich Müller (gestapo). Wikipedia, Internet: http://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_M%C3%BCller_%28Gestapo%29

 

Čtěte více

  • Kol. aut.: Jak to bylo s nacistickými létajícími talíři? – sborník článků s kompletním rozborem legendy a dalších příbuzných oblastí z archivu KPUFO na DVD. KPUFO, 2017. 


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 405