Specialisté stále neví, kdo a proč postavil kamenné obry na Velikonočním ostrově – bylo to před milióny lety, nebo jen před několika staletími? Vědci předložili další hypotézu… 

 

 

Archeologové Carl Lipo (2)  z Kalifornské státní university a Terry Hunt (3)  z University na Havaji (USA), napsali knihu „The Statues that Walked: The Astonishing Untold Story of Easter Island’s Success. ("Sochy, které chodily. Vyřešení záhady Velikonočního ostrova." Free Press, New York, 2011)

Píší v ní, že zde pokročilá civilizace nikdy neexistovala. I když sochy stavěli domorodci sami.

Moai měly sloužit k odstrašení – odradit nepřátele, přicházející z moře a také pro magické rituály.

Sochy jsou vytesané z lomu u vyhaslé sopky Rano Raraku ze sopečného tufu – sopečného popelu, ztvrdlého po erupci. Na místa je domorodci odvlekli za pomocí pák, lan a dřevěných válců. Různé pokusy prokázaly, že tento způsob dopravy je reálný.

Např. 12 ostrovanů za pomocí dvou tyčí jako pák a páru lan, podkládali válce pod téměř 20 tunovou sochu, byli schopni ji ustavit za 18 dní.

Kromě toho vědci zjistili, že sochy byly přemísťovány ve spěchu. Ukázalo se, že každou sochu, ležící okrajích cesty doplňuje deska - podstavec. Prostě zapadla pod zem. 

Když moai stály podél cest, představovaly stráž, chránící cestu ke kráteru Rano Raraku - vstupu do jiného světa. 

„A domorodci nezmizeli dříve, ale až po příchodu osadníků z Holandska v roce 1722,“ - prohlásil při prezentaci knihy Dr. Lipo. „Oni umírali velmi brzo. Evropané je nakazili mnoha chorobami - pohlavními, úplavicí, leprou, tuberkulózou, neštovicemi. Tyto nemoci ostrovany zdecimovaly."

Podle vědců neexistovala žádná ekologická katastrofa, která je nyní tak oblíbená mezi příznivci "zelených".

Bohužel, Velikonoční ostrov - zmenšený model naší planety, kterou čeká stejný osud, pokud bezmyšlenkovitě zkonzumuje svoje přírodní zdroje.

„Kácení stromů nebylo jedinou příčinou devastace,“ říká doktor Hunt. „Velikonoční ostrov nikdy nebyl tropickým rájem. Ale hlavní faktor, který zničil les, byli krysy. Ty přišli až s kolonisty, rozmnožili se geometrickou řadou a sežrali semena palem.“

„Takže se nám ukazuje takový obraz - lidé, kteří uvítali Holanďany a ti, kteří vytvořili moai – to byli ti samí, ta samá civilizace,“ shrnul Dr. Lipo. „Ve prospěch tohoto zjištění je přesvědčivý argument - pokud by někdo tesal sochy historicky dříve, byly by dnes silně zvětralé.“

Pokračování


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 335