selamV Etiopii byla nalezena kostra pravěké dívky staré 3,3 milionu let. Jde o nejlépe zachovaný skelet předchůdce člověka, jaký se dosud podařilo odhalit. Fosílii odkryli u města Dakata, které leží asi 400 kilometrů severovýchodně od hlavního města Addris Abeby. Nález se skládá z úplné lebky, trupu, lopatky a končetin. 

 

 

 

 

 

 Pozůstatky této dívky jsou starší než kostra Lucy, jak vědci nazvali slavnou pravěkou ženu,, která byla nalezena v Etiopii v roce 1974. Její stáří bylo určeno na 3,2 milionu let. Nález Lucy byl dodnes považován za jeden z nejvýznamnějších objevů v dějinách archeologie.

Archeologové pojmenovali i nový nález dívky jmenuje se Selam a pravděpodobně zemřela při povodni, kterou mohla způsobit nedaleká řeka Awaš. Řadí se ke druhu, který je jedním z raných předchůdců moderního člověka. Opolidé tohoto druhu žili v Africe před více než třemi miliony let. Do stejné skupiny lidí patří i Lucy. Není vyloučeno, že tento objev může také zaplnit další mezeru v mapování vývoje lidské rasy.

ZAZ 1/2012

 

***

 

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 113