Fenomén kruhů v obilí je považován za nejzvláštnější tajemství XX. století spojené s výzkumem „tajemna”.

* 2.1.2 Kruhy v obilí v 50. letech XX. století * 2.1.3 „Hnízdo UFO” v Tully  

2.1.2 Kruhy v obilí v 50. letech XX. století

Jak je důležitý přesný popis znaků v obilí, (který chyběl u nejstarších zpráv) je vidět na příkladu událostí z let padesátých XX. století.

V roce 1952 v Lamont v Missouri byl nalezen kruh o průměru 5 metrů, na jehož ploše se nacházely zcela suché rostliny. Následně mnoho osob tvrdilo, že byli svědkem přeletu UFO v okolí ještě před objevením se znaku.

V roce 1954 v La Roche-Brenil ve Francii byl pozorován přistávající svítící objekt a na místě události byl později nalezen ovál pokrytý něčím, co připomínalo popel. V tom samém roce ve Wincanton v USA bylo rovněž pozorováno UFO o průměru 15 metrů s  kovovým povrchem a následujícího dne byl objeven kruh polehlé trávy, která místy vykazovala stopy po spálení.

2.1.3 „Hnízdo UFO” v Tully

Mediálně nejpřetřásanějším případem byl ovšem incident v Tully v Austrálii v roce 1966. Svědkem události byl zaměstnanec farmy John Padley. Jednoho lednového jitra řídil traktor směrem k napajedlu zvanému Horsehoe Lagoon, když uslyšel syčivý zvuk, který byl tak hlasitý, že přehlušil lomoz motoru traktoru. John Padley si v prvním momentě pomyslel, že zdrojem zvuku je prasklá pneumatika. Seskočil z traktoru a vtom uviděl nad stromy kroužící objekt tvaru podšálku. Po chvíli se neidentifikovaný objekt naklonil trochu na stranu a bleskově odletěl. Padley se vydal na místo, nad nímž létající objekt visel a všiml si, že v hustém rákosí kulatá propadlina o průměru asi 10 metrů, kde stále bublá voda. Když se rolník spolu se zaměstnavatelem, kterého o události informoval, vrátili zpět na místo, viděli na hladině rostliny vyrvané i s kořeny ležící ve směru hodinových ručiček. Ve vzduchu bylo cítit sirný zápach. (obr. 1)

Po mediálním tlaku se incident v Tully stal tak známý, že místní úřady vyhlásily pátrání v této věci. Po jeho skončení byla vyhlášena oficiální verze události: Kruhy v rákosí byly následkem vzdušných vírů, které se často vyskytují v okolí. Ufologové ovšem nevzali toto vysvětlení na vědomí, argumentujíce, že John Padley byl svědkem vzniku kruhu v rákosí za jasného bezvětrného dne. Také svědek sám tvrdil, že dříve viděl větrné víry a ty vypadaly úplně jinak než objekt, který viděl v den události.

Obr.2 První článek 

Kruhy v rákosí zjištěné v Tully jsou natolik výjimečné, že s ohledem na místo jejich výskytu je možné vyloučit možnost jejich vytvoření lidmi (v jiných případech je třeba tuto možnost připustit). Nedá se přijmout představa chytráka, který vytrhává rostlinu po rostlině z plochy o průměru 10 metrů, zvláště když rákos rostl ve vodě hluboké 1,5 metru. Další fází tohoto krkolomného úkolu by bylo mistrné uložení rostlin do spirály na hladinu vody. O takové verzi neuvažovali ani největší skeptikové. Události z Tully byly velmi medializované a jak se později ukázalo, staly se později inspirací pro tvorbu prvních cropmakerů.

Pokračování

Z polského materiálu: LEBEK, Bogusław: „Kregi zbożowe – fenomén poza logiką”

 ***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 359