ci 1Není to tak dávno, kdy v záhadologických kruzích koloval čtyřstránkový materiál o „výzkumech“ jistého RNDr. Vaňury z Brna.

 

V něm se téměř všechny paranormální jevy – od obrazců v obilí, v ledu až po spontánní samovznícení osob – vysvětlovaly nějakými plazmovými výboji.

Řada osob z toho byla nadšena. Třeba Ing. Žert se nevybíravě otřel o ty  záhadology, kteří prý ignorují tak skvělé objevy. (Žert, V.: Skryté poselství kruhů ve sněhu a ledu. Médium 3/2006)

ci frozen-river
Ne všichni záhadologové byli nadšeni objevy pana Vaňury jako Ing. Žert. Na rozdíl od něj četli i vědecký časopis Vesmír, kde panu Vaňurovi svého času uveřejnili velmi podivný dopis, hovořící o tom, jací jsou záhadologové idioti. A na rozdíl od těch, kteří ve všech úkazech vidí projevy „volné energie“, dovedli i přemýšlet.

Třeba o tom, že ony záhadné kruhy v ledu mohou mít i prozaické vysvětlení. Pokud by se hledači „poselství“ kruhů v ledu pozorně podívali, zjistili by, že tyto vznikají na hladinách rybníků nebo řek, kde je bahnité dno. Z něj se uvolňují bubliny plynu, stoupají k hladině, pokryté ledem a narušují jej vzniklým teplem v krásných, pravidelných kruzích.

Jinak ovšem vznikají kruhy v ledu na řekách, které se otáčejí. Objevují se v meandrech řek, kdy nejprve řeka zamrzne, ale po oteplení se kusy ledu uvolní a proudy led roztočí a po následném ochlazení se okraje obrousí do idelálního kruhu.

Čtěte více:

  • Agrosymboly - objevy, názory, hypotézy. KPUFO.CZ. Internet: http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/cc/ccweb/index.htm
  • Kol. aut.: Kruhy v ledu a sněhu. Případy v ČR. ZAZ, číslo 5/41, ročník VIII/1999
  • -ls-: Způsobují plazmové výboje kruhy v ledu ? ZAZ, Číslo 2/73, ročník XV/2006

ZAZ 2/2012


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 158